İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Tüm Elon Musk Projelerini Unutun! İşte Çılgınlık Seviyesi Olan Neuralink Projesi - bannygo.com

Tüm Elon Musk Projelerini Unutun! İşte Çılgınlık Seviyesi olan Neuralink Projesi

Abone Ol Google News Logo
Ella Switiz
623709 kişi okudu
5 10

Tesla’yı SpaceX’i yada Elon Musk’ın diğer çılgın ötesi projelerini atın bir kenara, unutun! Çünkü Elon Musk, Neuralink ile Projesi çılgınlık seviyesini arşa çıkarmaya karar verdi. Sanırım benim bu zamana kadar duyduğum en akıl almaz projelerden birini hayata geçirmeye başladı.

Neuralink Projesi

Neuralink Projesi

Duydunuz mu? duymadıysanız bile yakında çok sık duymaya başlayacaksınız. Elon Musk, müthiş bir girişimci. Risk alma konusunda tam bir master. Farklı gezegenlerde koloniler kurmaya gidebilecek kadar çılgın bir adam olabilir. Ama o da bir insan ve onun da bir korkusu var. Bir fobisi: Yapay Zekâ.

Elon Musk

Öyle böyle korkmuyor yapay zekanın insan oğluna yapabileceklerinden.

Bunu birçok kez de dile getirdi, haksızda değil. Bunu Stephen Hawking’de dile getirdi. Yuval Harari’de, başka birçok bilim insanı da. İnsanların yapacağı iş kalmayacak falan. İşte tüm bu gelecek olasılıklara karşı Elon Musk yine elini taşın altına koymaya karar veriyor. Ve başta bahsettiğim Neuralink projesini hayata geçiriyor. Uzatmadan ne olduğunu söyleyelim.

Neuralink bir BMI

Yani Brain-Machine-Interface diğer bir söyleyişle Beyin Makine Ara yüzü yani insan beyniyle yapay zekayı birleştirmeyi hedefleyen bir proje. Bükemeyeceğin bileği öpeceksin projesi bir nevi.

Brain-Machine-Interface

Şimdi detayları ve olasılıkları bir konuşalım

Neuralink şirket sayfasında kendini şöyle özetliyor.

İnsan beynini bilgisayarlar ile fiziksel bir bağlantı olmadan bağlamaya yarayacak bir araç üretmek isteyen bir nöroteknoloji şirketi.

Evet! Bu işi beyine yerleştirilecek bazı elektrotlar ile yapmak istiyorlar ve yine kendi açıklamalarına göre başlıca amaçlarından biri; Beyin hasarı yaşayan insanlara yardımcı olabilmek.

Beyinde yaşanan fonksiyon bozukluklarını çözmek!

Uzun vadede ki bana kalırsa asıl amacı, insanı yapay zekâ karşısında avantajlı durumu getirmek ve belki de şu anki halimizden daha gelişmiş bir insan formu ortaya çıkarmak. Süper insanlar geliyor diyebiliriz bir anlamda. Bu arada Elon Musk’ın bu projeyle ilgili ilham kaynağı bir bilim kurgu serisi olan Iain banks’in the culture isimli kitap serisidir. Bu seride samanyolu galaksisinde yıldızlar arası bir yaşam evreninde hemoroidler, uzaylılar ve çok gelişmiş yapay zekâ makinelerinin yaşadığı bir evrenden bahsediyor. Tüm yaşam formlarının yapay zekayla uyum içinde yaşadığı bir evrenden.

Iain banks The culture

İşten buradan yola çıkarak bahsettiğim gibi Elon Musk insanların bu tip bir senaryoya hazır olmasını istiyor. Bunu nasıl yapmak istediğini yinelersek. Beyine yerleştirilecek elektrotlar ile insanın hafızasını ve bilişsel becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu elektrotlara da sibernetik implantlar adı veriliyor.

Sibernetik

Makineler ve canlılarda iletişim ve otomatik kontrol sistemlerinin bilimi olarak özetlenebilir.

Bu implantlar ile insan beyni elektronik cihazlar ve yazılımlar ile bir tür bağlantıya sahip olabilecek. Bu da tam olarak Neuralink’in amacı zaten.

Brain Machine Interface

Bu elektrotları nasıl yerleştireceğini de açıklıyor şirket.

Bir robot yardımı ile insanın kafatasında insan saçının onda biri kadar küçük bir delik açılacak ve bu deliklerden robot, çok hassas bir şekilde bu elektrotları uygun yerlere yerleştirecek. Bu elektrotlar bahsettiğim gibi kablosuz olacak ve Elon Musk bu teknolojiyi bluetooth’a benzetiyor. Ayrıca şöyle devam ediyor.

Algıladığınız, duyduğunuz, hissettiğiniz veya düşündüğünüz herşey nöronlarda yaşanan faaliyetlerin sonucudur.

İşte Neuralink’te buna odaklanacak!

Beynin farklı bölümlerinde kayıtlar gerçekleştirecek ve bu bölgelerde aktivasyon oluşturulacak. Kaldı ki zaten düşündüğümüzde hepimiz birer cyborg olarak yaşıyoruz aslında.

Elon Musk’a göre telefonunuz, bilgisayarınız ve kullandığınız tüm cihazlar ile bundan 30 yıl öncesine göre normal bir insandan daha geniş bir kontrol alanına sahibiz. Teknolojik bir uzantımız var.

Şimdi Neuralink’in nasıl çalıştığına gelirsek

En ilginç tarafı da bu.

Neuralink ile insan beyni bilgisayardan doğrudan verileri indirebilecek ve bilgisayara yükleyebilecek. Size bişey hatırlattı mı bu?

Matrix’te de böyleydi bu, yani beceriler edinmek için Neo’da bilgisayardan becerileri indiriyordu. Bu gelişme ile endişelerde tam olarak buradan çıkıyor.

Neo - Matrix

Matrix veya Skynet gibi senaryolar için bunun bir adım olacağı söyleniyor. Elon Musk, bu korkulara karşı zorunda değilsiniz. Bunu isterseniz taktırmayabilirsiniz diyor. Ama bilemiyorum.

Şimdi çerçeveyi biraz genişletelim istiyorum. Yani, ne anlama geldiğini kavrayabilmek adına.

Bu gelişme Technological Singularity yani Teknolojik tekillik denen olasılığı inanılmaz hızlandıracak gibi görünüyor.

Peki, nedir bu Teknolojik Tekillik?

Bunu da gelecek bilimcisi olarak bildiğimiz Raymond Kurzweil şöyle açıklıyor.

Raymond Kurzweil

Teknolojik tekillik, teknolojinin çok hızlı (üssel hızlarda) gelişmesinden kaynaklanır. Yani teknolojiyi öyle geliştiriyoruz ki yakın zamanda kendimizden daha akıllı makineler geliştirmiş olacağız ve teknolojik gelişim hızı makinelerin tasarrufuna geçtiğinde sonsuz hızlara çıkaracak. Çünkü makineler de kendilerinden daha akıllı makineler yapacaklar. Bu denkleme göre, makine insan zekasını geçerse, gelecek öngörülemez yani sonsuz olur.

Tarihi de veriyor Kurzweil, birkaç yıl içinde insan beynini simüle edicek kadar güçlü bilgisayar olacak ondan şüphemiz yok. Ancak 25 yıl sonra mevcut teknolojiler mevcut halinden 1 milyar kat daha güçlü olacak. Ve 2029 gibi insan beynini tamamen çözmüş olacağız. Buda bize insanın tüm becerilerine, özelliklerine ki buna duygularda dahil, simüle edebilecek yazılımlar ve algoritmalar şeklinde geri dönecek. Makineler birkaç küçük işlemle saniyeler içinde milyarlarca şeyi doğru şekilde hatırlayabilecek. Uygulayabilecek!

İnsanın iletişim hızından bile milyonlarca kat daha hızlı bir şekilde bu bilgileri paylaşabilecek.

Ve işte 2045 gibi ise insanlar, insan makine gibi bir medeniyete ulaşacak ve bu da, mevcut teknolojilerin milyarlarca kat daha güçlü olacağı ve buna bizimde katkı yapacağımız anlamına geliyor. Burası da daha önce bahsettiğimiz Teknolojik Tekillik noktası olacak! Ondan sonrasını ise hayal etmek pek mümkün değil. Edemeyiz.

Bu da Moore Yasası ile örtüşüyor aslında, ve belki de burada kardeş ev ölçeğine de bakmak ve medeniyetin bir sonraki seviyeye geçip geçmeyeceğini konuşmak gerekiyor.

Moore Yasası

Ama konuyu dağıtmadan Moore yasası ve kardeş ev ölçeğine başka ayrı videolarda bakalım isterseniz. Ordan buraya da bağlantıyı yapar konuyu toparlarız.

Neuralink’e dönersek, işte tüm bu olasılıkları mümkün kılacak bir teknoloji Neuralink!

Sadece evin ışıklarını düşünce gücüyle açıp kapatmaktan bahsetmiyoruz burada, sevdiklerimizle neredeyse telepatik bir biçimde iletişim kurabilir, hiçbir cihaza ihtiyaç duymadan internette gezinebilir ve yapay zeka ile etkileşim halinde olabiliriz. Yada az önce bahsettiğimiz gibi o anda ihtiyacımız olan misal Korece konuşmak gibi becerileri saniyeler içinde kazanabiliriz. Yada sağlık açısından özellikle felçli hastaların tekrar hareket etme becerilerini kazanmasını sağlayabilir. Bu çok uzak bir olasılık değil bu arada, ne de olsa insan beyninde motor fonksiyonlarını gerçekleştirmeyi sağlayan bölümleri biliyoruz. Bu bölümleri kontrol edebildiğimizde müthiş bir devrim görebiliriz bu alanda.

Beyin çipi

Şimdilik bu teknoloji ile bildiklerimiz bu kadar. Bana göre ve diğer bilim insanlarına göre olasılıkları paylaşmaya çalıştım sizinle. Diğer ve heyecan verici tarafı ise belki de aranızda bu alanda çalışmak isteyenler vardır. Veya kendini bu konuda geliştirmek isteyenler olabilir.

Çünkü Elon Musk, yakın zamanda projenin detayları ile ilgili bir canlı yayın gerçekleştirdi ve yayına şu cümleyle başladı.

Bu yayının amacı bu konuda çalışacak insanlar aradığımızı duyurmaktır.

Neuro-bilimciler, Dijital tasarımcılar ve çeşitli alanlarda mühendislere ihtiyaç duyuluyor. Her yeni gelişme bize yeni iş imkanları açıyor gördüğünüz üzere, dünyayı değiştirecek insanlar olma fırsatı sunuyor bize. Belki de aramızdan birileri bu konuda geleceğe yön veren o nadir insanlardan biri olabilir. Bu konuyla alakalı daha önce de bahsettiğim gibi farklı içerikler de gelecek, bu yüzden üye olmayı, yorum yapmayı ve takipte kalmayı unutmayın. Ayrıca bu içeriği paylaşarak bize oldukça fayda sağlayabilirsiniz.

Yorumlar (4 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Profil Resmi
  ismoloji - 5 yıl önce

  Elon musk'tan yine akıl dolu bir proje inşallah görürüz.

  0 Yanıtla
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  ve turkiye osmanli gunlerine geri donmek, meydanlarda savasmak ve yok yere olmek icin evet/hayir halk oylamasi yapacakken... amerika'da adamlar olumsuzluge ilk adimlarini atiyor..ve sirketin adini neuralink. corp. koyuyor. saygi ile egiliyoruz onunde elon musk.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  kısa ve orta vadede ortaya somut bir gelişme koyulamayacağını düşündüğüm, bir yandan da elon musk'tan her şey beklenir düşüncesi ile beni heyecana gark eden oluşum. umarım tesla'da ve spacex'te olduğu gibi bizi hayran bırakacakları çalışmaları görmeye ömrümüz yeter.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Profil Resmi
  garfield01 - 5 yıl önce

  gelecegin savainda karbon temellilerin yok olmamak adina actigi yeni cephe. (azalarak tukenecegiz)

  0 Yanıtla
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla