İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

SpaceX'ten Nefes Kesen Starlink Uydu Treni Manzarası - Yeni Bir UFO Dalgası - bannygo.com

SpaceX'ten Nefes Kesen Starlink Uydu Treni Manzarası - Yeni Bir UFO Dalgası

Abone Ol Google News Logo
Zafer Ogün Sefer
655738 kişi okudu
5 1

Geçtiğimiz günlerde yüksek hızlı internet ve düşük maliyet sunmak için Elon Musk tarafından yönetilen SpaceX düzinelerce uyduyu yörüngeye fırlatmıştı. İşte o fırlatma anına Hollanda’da sabah saat 01:00 sıralarında bir uydu izleyici tanıklık etti.

Hollanda’daki bir uydu izleyici, tepeden geçen düzinelerce SpaceX Starlink uydusunun çarpıcı videosunu yakaladı. Geçen hafta geç saatlerde bir araya gelerek uydular zinciri oluşturan Starlink projesi, gece gökyüzünde uzağa kaçan dev, parlak ışıklı bir trene benziyordu. Bu UFO manzaralarını daha kıskandıran nadir manzaralardan biriydi.

Hollanda Üzerinden - SpaceX - Starlink Uydusu

Casus uydu takipçisi ve astronom Marco Langbroek, Hollanda’nın Leiden kentinde bulunan bir izleme istasyonundan Starlink uyduları dizisini gördü.

Geçen hafta SpaceX Falcon 9 roketinin fırlatılmasından elde edilen verileri kullanarak, muhtemel bir arama yörüngesini hesapladı, kamerasını hazırladı ve işte bu muhteşem görüntüleri yakaladı. Tabii usulüne uygun olarak ödüllendirildi.

25 Mayıs’taki yerel saatler tam olarak 01:00’i gösterdiğinde Starlink Treni Langbroek’in görüşüne geçti. Uydular daha yeni konuşlandırılmıştı ve sırayla benzeri bir formasyonda ilerliyorlardı. Langroek,, web sitesinde SatTrackCam Leiden başlığı ile şunları yazdı.

Arama yörüngemin çok kötü olmadığı ortaya çıktı: Gökyüzü parkuruna çok yaklaştılar ve nesneler tahminimce 3 dakika boyunca geçti. Ne muhteşem bir manzara!

Starlink Uydularını fark etmem çok kısa sürdü, önce görüş alanıma giren iki uyduyu ve yanıp sönen yapıyı gördüm. Sonra ‘tren’ görüş alanıma girdiğinde durum anlatılmaz derecede güzeldi. Birden “OAAAAH !!!” diye bağırmaya başladım. Ve bu birkaç dakika boyunca devam etti.

Langbroek, videoyu Vimeo’ya yükleyerek kendi sitesinde bir makale oluşturdu. Ve son cümlelerinde “Aklını kaçırmaya hazır ol!” yazdı.

23 Mayıs’ta Florida Cape Canaveral’dan fırlatılma işlemine başlatılan bu 60 uydu, Elon Musk’ın Starlink internet takım yıldızı projesinin ilk yerleşimidir.

Elon Musk - SpaceX - Starlink Uydusu

Sonunda bu plan ile birlikte Musk, telekomünikasyon sisteminin, internet servisinin gelmesinin zor olduğu uzak alanlarda dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki ödeme yapan müşterilere yönelik düşük maliyetli geniş bant internet erişimi sağlamak istemektedir.

Starlink’in en az 800 uydusu yörüngeye girene kadar, önemli operasyonel kapasiteye ulaşmayacak, bu nedenle özel şirket hala bir yolunu arıyor.

Geçen günlerde yazdığımız makaleye ilişkin, her biri 500 Pound (227 kg) ağırlığında olan 60 Starlink uydusu, 400 kilometre yükseklikteki (250 mil) düşük dünya yörüngesine (LEO) yerleştirildi. Fakat amaçlanan yörünge çok daha yüksektir. Buna göre, her bir uydu, ünitelerin yörüngede konumlarını ayarlamalarına yardımcı olacak, istenilen irtifayı tutmalarını sağlayacak ve zamanı geldiğinde kendi kendilerini durdurmayı sağlayacak bir Hall İyon iticisi ile donatılmıştır. SpaceX, her bir uydunun verimli yaşam süresinin beş yıldan fazla sürmesini beklemiyor. Bu yüzden bu sayıya ulaşan uydular Dünya’nın atmosferine geri çekilecek ve tekrar gönderilmek üzere hazırlanacak. SpaceX, proje boyunca eski uyduları yeni modellerle değiştirmeyi amaçlıyor.

SpaceX - Starlink Uydusu

Bu arada Langbroek muhteşem manzarayı gören tek kişi değildi: Web sitesindeki yorumcular, Minnesota, Avustralya, İngiltere, Kanada ve diğer yerlerdeki oluşumları gördüklerini söylediler. Anlaşılır şekilde, garip görüş, AFP’nin CTV News’den bildirdiği gibi, UFO endişelerine sebebiyet olmuş.

Kısa bir süre sonra, Hollanda’nın web sitesi www.ufomeldpunt.nl, 150’den fazla deneme raporuyla dolup taşıyordu. Şaşırmış izleyiciler gökyüzü üzerinde sabit hızla hareket eden tuhaf yıldız veya ışık trenini tarif ediyordu. Dikkat çeken yorumlar arasında özetle şunlar vardı.

 • Uzun bir ışık çizgisi vardı, Bir uçaktan daha hızlıydı. Huh?
 • Tam anlamıyla yıldız karavanına benziyordu.
 • Bunu daha önce filmde görmüştüm.
 • Aman tanrım bu nasıl bir şey?
 • Bunu gördüğümde ne yapacağımı bilemedim.
 • Rusya ABD’ye saldırıyor mu? Onlar UFO ‘muydu ? Cidden bilmiyorum.

Neyse ki ne bir yabancı bir istila nede ülkeler bir arası bir savaş değildi. Ayrıca bu muhtemelen göreceğimiz son Starlink Treni de olmayacak ve sonuç olarak, SpaceX sistemin tam işlevselliğini sağlamak için yörüngede en az 800 uyduya ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ve Ekonomik açıdan uygun olması için toplam 1000 kişiye ihtiyaç duyuyor.

İnanılması güç olsa da, Elon Musk takım yıldızının bir parçası olacak şekilde 12.000 e kadar Starlink uydusu fırlatmayı düşünüyor. Bu yüzden bu ismi unutmayın yakın zamanda gerçekten Starlink Treni diyebiliriz.

Yorumlar (3 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  Günümüzde ki bütün teknolojik gelişmelerde rol oynayan bir ABD hükümeti var bide ona kafa tutan diğer cahiller. yahu adamlar uzaya gidip geliyo.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  bende geçen gün balkondan bu tarz ışıklar gördüm ama öyle fener falan zannettim meğer buymuş he vay be :D

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  Motivasyonda Elon Musk gibi olmaya çalışıyorum. Adamın yaşına göre yaptığı işler ve duyduğu heyecan bambaşka. Bizdekiler yol yapıp nasıl övüyorlar. Hele karşılaştırmaya bak.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla