İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

SpaceX Starlink Projesinde Beş Uydu Atmosferde Yanacak - bannygo.com

SpaceX Starlink Projesinde Beş Uydu Atmosferde Yanacak

Abone Ol Google News Logo
Özge Betik
663318 kişi okudu
4.5 9

SpaceX'in Starlink takım yıldızı uydularından beşi, şirketin mayıs ayının sonlarında piyasaya sürülmesinin ardından beklenmedik şekilde düşük bir yıpratma oranı olan Dünya atmosferine geri dönemeyeceği için yanmak üzere.

SpaceX Starlink Takım yıldızı

Proje, bir SpaceX Falcon 9 roketinde yer alan altmış Starlink uydusu ile başlatılmıştı. Elon Musk'ın şirketine doğru ilk adımlar atılmış ve sonuçta tarihsel olarak çevrimdışı internet bölgelerine bağlantı sağlayabilecek bir uydu geniş bant servisi başlamıştı.

Lansman, testte önemli ölçüde yanlış giden bir dizi kilit teknolojisi ortaya koymuştu. Tipik küboid şeklinden farklı olarak, her Starlink uydusu geniş ve düz bir fiziğe sahip olduğundan Falcon 9'un her biri, bir yörüngeye ulaşırken güneş panelini sökmek için tasarlanan otomatik bir teknoloji kullanıyordu.

İlk raporlarda, dünya ile iletişim halindeki altmış Starlink uydusunun tamamı ile projenin devam edebileceği, hatta bu uyduların sayısını Elon Musk’ın özel isteği üzerine arttırmaya da çalışıyorlardı. En azından planların bu yönde olduğu öne sürülmüştü. O zamandan beri, SpaceX, en az üç ve daha fazla sorun olduğunu belirlemişti. Ve bu sorunlardan biri de iletişim bozulmasıydı.

Ve beklenen ne yazık ki oldu, SpaceX ile olan iletişimini kaybeden 3 uydu geri dönemeyeceğinden yakın zamanda atmosferde yanacak.

Bir SpaceX sözcüsü Space News’e verdiği demeçte, “Başlangıçta dünya ile iletişim kuran ancak artık hizmette olmayan üç uydu pasif olarak deobit olacak ve bununla birlikte, işleyen uydulardan ikisi geri kalan uyduların bu teknolojiye nasıl yanıt verdiğini anlamamız için kasıtlı olarak feda edilecektir.” Dedi. Çünkü SpaceX, yatırımcılara, deorbiting sisteminin vaat edildiği gibi çalıştığını göstermek istiyor.

SpaceX Starlink Projesi

ABD FCC’ye yapılan güvence, takımyıldız uydu şebekeleri kurmak isteyen şirketlerin kilit bir argümanı olmuştur. Diğer projelerin tasarımlarında olduğu gibi, Starlink uyduları da yaşamın sonuna geldiklerinde zaten atmosferde tamamen yanacak şekilde ayarlanmıştı. Potansiyel çarpışmalarda veya enkaz tespit edildiğinde onları yörüngeye yerleştirebilecek iticilere de sahiptirler.

SpaceX sözcüsü, “tasarımları ve düşük yörünge pozisyonları nedeniyle bu olay gerçekleşiyor” dedi. “5 deorbiter uydunun hepsi, SpaceX'in temiz bir uzay ortamına olan bağlılığını desteklemek için Dünya'nın atmosferine girdikten sonra parçalanacak” dedi.

60 uydudan 55'i kuşkusuz şirketin ilk lansmanı için etkileyici bir başarı oranı olsa da SpaceX, aslında yıldız takımının toplamda 12.000 uydu olmasını planlanıyordu. Ancak operasyonların (başlangıçta yalnızca Kuzey Amerika'da da olsa) tüm kümenin gerçekleşmesinden önce başlaması bekleniyor.

Bununla birlikte, daha da zorlayıcı bir meydan okuma sunması muhtemel olabilir. Bilimsel bazı topluluklar Starlink projesinin geri çekilmesi için oy toplamışlardı. SpaceX, Starlink'in gökbilimciler tarafından istenmemesine henüz aldırış etmiyor. Gök bilimciler, Takımyıldızın başlangıçta önerilenden çok daha parlak olacağından ve bunun sonucunda teleskoplara yönelik potansiyel bir tehdit olacağından endişe duyuyor. Musk, erken gelen bu parlaklık okumalarının anormal olduğu konusunda ısrar ederken, uydular yerlerine taşındığında uzay teleskoplarına yönelik bir sorun olmayacağını da savundu.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder