İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

SpaceX, Elon Musk'tan Starlink Projesi: Daha Hızlı Ve Daha Ucuz İnternet - bannygo.com

SpaceX, Elon Musk'tan Starlink Projesi: Daha Hızlı ve Daha Ucuz İnternet

Abone Ol Google News Logo
Zafer Ogün Sefer
657477 kişi okudu
5 5

Kitaplarda yayınlandıktan sonra daha çok ilgi çeken Elon Musk’ın çocuklarından biri olan SpaceX, internet şirketlerine yüksek tutarda paralar ödeyen insanlara yönelik yüksek hızlı internet sağlamak üzere tasarlanmış bir düzine uydu serisi şeklinde olan Starlink internet takım yıldızını oluşturmaya başladı.

SpaceX Elon Musk, Starlink Projesi

Ne Zaman Gönderildi?

Her biri 500 Pound (227 kg) ağırlığındaki 60 Starlink uydusu, dün saat 11:32’de düşük dünya yörüngesine (LEO üzerine) gönderildi. SpaceX, bu gelişmeleri bir düzine tweet ile doğruladı. Birlikte sıkıca paketlenmiş uydular, (SpaceNews’e göre 13.6 mt ağırlığında) yörüngeye gönderilerek SpaceX’in bugüne kadar ki en ağır görevini başlatmış oldu.

Uydular, Florida’da Cape Canaveral’dan fırlatılan bir Falcon 9 roketi ile 400 kilometre yüksekliğe (250 mil) bırakıldı. Yeniden kullanılabilir roket güçlendiriciler ise, Atlantik Okyanusu’ndaki insansız bir alana havaya fırlatıldıktan yaklaşık 9 dakika sonra başarıyla düşürüldü.

Fırlatma işlemi tamamlandıktan sonra uyduların Starlink takım yıldızı, yüksek hızlı internet erişimi için ödeme yapan müşterilere bu yönde iyi sinyaller iletmiş oldu.

Sıradaki Hedef Nedir?

Space X’in şimdiki hedefi 400 telsiz yörüngeye girip aktive edildikten sonra devasa telekomünikasyon sisteminin devrede olduğundan emin olmak yönünde. Ancak Starlink, SpaceNews tarafından yayınlanan bir habere göre; (SpaceX CEO’su Elon Musk’ın sözleri de bunu doğrular nitelikte) 800 uyduda bu iletişimi beklediği yönünde oldu.

Özel uzay firması olan SpaceX’in, bu iletişim gerçekleşmeden önce en az bir düzine veya daha fazla lansman yapması gerekiyor. Musk, Starlink’in 1000 birimde “ekonomik açıdan uygun” olacağını da yaptığı bir röportajda söyledi. İnanılması güç olsa da bir günde 12.000 kadar uydu, tüm Starlink takım yıldızına dahil olabilir. Starlink’in 2020’lerin ortalarında çevrimiçi olması bekleniyor.

Nitekim, 2015 yılında ilan edilen bu girişim, SpaceX için önemli ve yeni bir gelir akışını temsil edebilir. Musk daha önce Starlink projesi tarafından oluşturulan paraların Mars’a yapılacak nihai görevleri yerine getirmek için kullanacağını da belirtmişti. Starlink’in sunduğu internet hizmetinin düşük maliyetli olması ve internetin gelmesinin zor olduğu dünyanın en uzak bölgelerini kapsayacak bazı özellikleri olması olması insanları oldukça heyecanlandırıyor.

Şubat 2018’de iki deneysel Starlink uydusu yörüngeye gönderilmişti. Dünkü 60 uydu gönderimi sistemin ilk yerleşim hedefini oluşturmaya başladı.

Her Starlink uydusu beş yıldan uzun sürmeyecek şekilde tasarlandı, bundan sonra Dünya atmosferine gönderilen ve gönderilmeye devam edecek bu uyduların, bir SpaceX medyasına göre özel uzay şirketinin bunları daha gelişmiş sürümlerle değiştirmesine de izin verecek şekilde üretildiğini açıkladı.

Uydular ayrıca, LEO’da çarpışmalardan kaçınmalarına yardımcı olacak teknolojiyle de donatılmıştır. Her bir cihaza tek bir güneş enerjisi sistemi verilmiş ve SpaceX’in gönderilen uyduları doğru şekilde izlemesini sağlayacak bir navigasyon sistemi de bu uyduların içine entegre edilmiştir.

Her bir uydudaki iticiler, onları 550 kilometrelik (yaklaşık 340 mil) operasyonel yüksekliğe itecek şekilde geliştirilmiştir.

SpaceX Elon Musk, Starlink Projesi

Starlink takım yıldızının tamamlanması ile birlikte dünyanın düşük yörüngesinin çok meşgul bir yer haline gelmek üzere olduğunu söylemekte fayda var. Tabiki bu sadece SpaceX yüzünden olan bir gelişme değil, Benzer takım yıldızları, OneWeb, Space Norway ve Telesat tarafından ABD Pazarı için geliştirilen diğer uydularında gönderilmesi bu söylentiyi oldukça güçlendiriyor ve sonuç olarak yörüngenin oldukça rekabetçi bir alan haline geldiğini gösteriyor.

Atmosferde çıkacak bu rekabet ilerde firmalar arası savaşları ve daha büyük bir kaosa da yol açabilir. Bizim görüşümüz tamamıyla insanlık uğruna yapılacak her türlü iyiliğin ortak çerçevelerde birlik ile yapılması yönünde. Fakat her firmanın iyilik yapmak isterken bunu doğru şekilde başaramayacağını söyleyen NASA bu tarz işlerin kendileri tarafından yapılması konusunu da her fırsatta gündeme taşıyor. Konu geliştikçe bizde size tekrar yeni güncellemeleri aktarmaya çalışacağız.

Yorumlar (2 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  5G, kullanılabilir olduğunda Amerika için mükemmel bir seçenek olacak. Ancak rekabet her zaman iyidir.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  Amerika'nın buna gerçekten ihtiyacı var. Bir cep telefonu şirketi olan Hom internet için iyi bir seçenek değil.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla