İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Trump, Huawei'nin Yeniden ABD Ürünlerini Satın Alabileceğini Söyledi - bannygo.com

Trump, Huawei'nin Yeniden ABD Ürünlerini Satın Alabileceğini Söyledi

Abone Ol Google News Logo
Özge Betik
663481 kişi okudu
5 1

Geçtiğimiz aylarda Huawei’yi derinden etkileyen ABD ticaret yasağı ve Google Android’in Huawei telefonlardan kaldırılması üzerine Çin telefon devi büyük bir şok yaşamıştı. Fakat kendi işletim sistemlerini hali hazırda geliştirdiklerini ve bunu hızlıca yayına alacaklarını açıklamıştı.

Ancak Dünya liderlerinin bir araya geldiği G20 zirvesinde bu yasak büyük ölçüde değiştirildi.

Donald Trump

ABD Başkanı Trump, Çin'in Huawei’sinin bir kez daha ABD tedarikçilerinden ekipman satın alabileceğini söyledi. Karar, Trump'ın iki ülke arasındaki ticari düşmanlıkları tartışmak üzere Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldiği Japonya'daki son G20 zirvesinin ardından gazetecilere duyuruldu.

Bloomberg’e göre, Trump gazetecilere verdiği demeçte, G20 zirvesinin ardından “ABD şirketleri ekipmanlarını Huawei’ye tekrar satabilecekler” dedi. Bu, geçen ay ABD Ticaret Departmanı tarafından yayınlanan Huawei kara listesi üzerinde yapılan hızlı bir değişikliğe işaret ediyor.

Ancak, geri dönüşün bir sınırlaması var. Trump, gazetecilere satış yetkisi ile ilgili olarak “Burada ulusal güvenlik sorunu olmayan ekipmanlardan bahsediyoruz” dedi. ABD hükümetinin Çin telefon ekipmanı konusundaki endişesini ve casusluğa yardım etme iddiasıyla ilgili endişeleri de bu noktada hala devam ediyor gibi.

Huawei - ABD

Şu anda, ABD şirketlerinin Huawei'ye satmalarına izin verilen ve ulusal güvenlik endişeleriyle engellenecek olan ürün türleri belirsiz. Ve hali hazırda yer alan ithalat vergileri de kaldırılmayacak.

Trump, tabi ki bunu boş yere yapmıyor, bu ticaret savaşını duraklatmanın karşılığında ABD mallarının Çin’de ilave vergi olmadan satılmasını da kabul ettirmiş görünüyor.

Ek olarak yine bu ticaret savaşının duraklatılmasının karşılığında Trump, Çin’in ABD’den “çiftlik ürünleri alacağını” iddia etti, ancak bu planla ilgili daha fazla ayrıntı henüz sunulmadı. Trump, “Bir anlaşma yaparsak, çok tarihi bir olay olacağına emin olabilirsiniz.” dedi. Bu “karmaşık” anlaşmanın gerçekleşebileceği zaman henüz bilinmemektedir. Hiçbir şeyin değişmediği varsayıldığında, Trump gazetecilere verdiği demeçte, ABD Ticaret Bakanlığı'nın Huawei'yi kara listeden çıkarması üzerine gelecek hafta toplantı yapacaklarını söyledi.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder