İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Huawei Yeni İşletim Sistemi Hongmeng OS Ile Android'e Karşı Savaşacak - bannygo.com

Huawei Yeni İşletim Sistemi Hongmeng OS ile Android'e Karşı Savaşacak

Abone Ol Google News Logo
Zafer Ogün Sefer
666094 kişi okudu
5 1

Google ürünlerinden (Play Store, Play Services, Gmail), dolayısıyla Android işletim sisteminden de banlanan Huawei çözümü zaten alfa sürümü tamamlanmış ve betası test edilen yeni işletim sistemleri Huawei Hongmeng OS’ta buldu.

Çin gazetesi Global Times, yeni işletim sisteminin 2019 sonbaharında veya 2020 baharında geleceğini söyleyen Huawei tüketici işletme müdürü Richard Yu’ya  bazı atıflarda bulundu.

Huawei Hongmeng OS

Diğer yandan Manila ve Filipinler- Google, Huawei’nin Android lisansını aldıktan sonra Çin teknoloji devinin telefonlarında kendi işletim sistemlerini (OS) kullanması konusuna da oldukça sıcak bakıyor.

Google’ın kararından önce Huawei zaten kendi işletim sistemini hazırlayarak çok daha büyük bir faciadan kurtulmuş oldu. Belki de Huawei böyle bir kararı zaten bekliyordu.

Mart ayında, Tüketici İşletme Müdürü, Richard Yu, bir alman yayını olan Die Welt ile yaptığı röportajda şöyle dedi. “Kendi işletim sistemimizi hazırladık. Bu sistemleri artık kullanamayacağımız bir şey olursa buna önlem olacak bir B planı neticesinde hayata geçirdik. Elbette, Google ve Microsoft ekosistemleriyle çalışmayı öncelik olarak tercih ederiz.”

Bu süre zarfında Huawei, İran’ın ticari yaptırımlarına ilişkin ihlal iddiaları için suçlu bulunmadıklarını hatta Şubat ayında ABD telekomünikasyon şirketi T-Mobile’ın sırlarını çaldıkları yönünde bir suçlamayı da kabul etmediklerini iletti.

Huawei Hongmeng OS

2018 yılının başlarında, şirketin baş mali sorumlusu ve kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı olan Meng Wanzhou, Kanada’da tutuklanmıştı ve hala ABD ile iade süreci neticesinde mücadele ediyorlar.

Bu yaşananlar belli ki Huawei adına korkutucu olmuş ve buna karşı olası bir Google, Android işletim sistemi gibi ABD’li yazılım ortaklarının kaybında hazır bulunmak üzere bazı aksiyonlar almışlar.

Huawei yeni işletim sistemi Hongmeng OS ile sadece Google’a değil aynı zamanda Microsoft’a da rakip olacak bir işletim sistemi geliştirmiş olabilir. İlk düzeyde B Planı olarak kullanılacak bu işletim sistemi ile Android’e karşı rekabet etmeye çalışacak olan Çin Teknoloji devi daha sonrasında ürettiği Dizüstü bilgisayarların bir diğer ABD şirketi olan Microsoft ürünü Windows yerine Hongmeng OS tercih etmesiyle rekabeti ve teknolojik savaşı bir üst boyuta taşıyabilir.

Muhtemelen “Bu sonbahar ya da en geç 2020 baharında” başlatılıyor.

Devlete ait Çin gazetesi Global Times’a göre Richard Yu, Yeni işletim sistemi Hongmeng OS’un 2020 yılının Mayıs sonuna kadar yetişebileceğini olası bir durumda 2020 Eylül ayında yayına gireceğini iletti.

Hala Google ve Microsoft yazılımlarını öncelikli olarak tercih ediyorlar.

Yu, “Global ve Microsoft [işletim sistemi] yazılımlarını kullanmaya devam etmek yönünde istekli olduğunu ancak kendi işletim sistemini geliştirmekten başka bir seçeneği olmadığını da iletti.“

Yu’nun daha önceki Alman dergisi üzerinde yer alan ifadesini tekrarlar nitelikle olan bu söylemi ortağı yumuşatır mı şimdilik bilinmez.

Huawei Hongmeng OS - Çoklu cihaz tipleri arasında evrensel bir işletim sistemi olacak.

Yu’dan bahseden Global Times, işletim sisteminin “Huawei’nin Akıllı telefon, PC, Tablet, TV, Otomobil ve Akıllı giyilebilir cihazlarda” kullanılabilecek kapsamlı bir sistem olacağı ve tüm Android uygulamaları ile uyumlu olacağını söyledi.

Buna kıyasla, Google’ın kendi ürettiği Chromebook dizüstü bilgisayarları için Chrome işletim sistemi ve mobil cihazlar için Android kullanması aynı zamanda Apple’ın Akıllı cihazları için kullandığı IOS ve bilgisayarları üzerinde kullandığı MacOS kendi işletim sistemlerini üreten firmalara örnek olabilir. Tabi bir zamanların çöküş sistemi olarak bilinen Windows Phone ile yeni bir işletim sistemi yaratan Microsoft’u unutmamak lazım. Olaylar Microsoft için hiçte iyi gitmemişti.

Huawei Hongmeng OS

Huawei telefonunuz varsa ne yapmalısınız?

Önümüzdeki 90 gün boyunca Huawei telefonunuz için hiçbir sorun oluşmayacak, ve herzaman kullandığınız gibi kullanacaksınız.

Google’ın kararını açıklamasından bir gün sonra, Huawei’yi ticaret kara listesine koyan ABD Ticaret Departmanı, Huawei’ye Google dahil Amerikan firmalarıyla iş yapmaya devam etmek için 90 günlük bir lisans verdiğini söylüyor.

Mevcut sahipler için olası bir tehdit yok, 90 günlük yaptırımdan önce yada sonra hiçbir şekilde Google Play Store Erişimi, Gmail gibİ Google uygulamalarını içeren uygulama güncelleştirmelerine yönelik kayıp yaşanmayacak.

Bu gelişme yalnızca şirketin yeni üreteceği telefonlar üzerinde Google Servislerini ve Android yapısını kullanamayacağını belirtiyor..

Yeni işletim sistemi Hongmeng’in tüm cihaz türleri ile ortak çalışması ve evrensel olması en azından iPhone’ların Mac bilgisayarlarda olduğu gibi çok iyi bir birliktelik sunacağı anlamına da gelebilir. Ve rekabet oldukça üst seviyeye de çıkabilir. Bu olası durum gerçekleşirse Google çok büyük bir pazarı elinden kaçırmış olacak.

Yorumlar (3 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  Bu işletim sistemi tutarsa Google kaçırdığı o büyük Çin Piyasası için günlerce ağlayabilir.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  Huawei kendini bitirdi resmen, microsoft aynısını denedi zamanında ki bu adamlar microsoft öyle 3-5 liralık şirket değil. dünyaya yazılım veren şirken onlar bile baş edemedi. Huawei kim ya?

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Profil Resmi
  hande1 - 5 yıl önce

  çok kaliteli telefon olmuş, ben huawei kullandım şimdi başka kullanıyorum ama tekrar alıcam.

  0 Yanıtla
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla