İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

SpaceX'in En Güçlü Roketi Falcon 9 Heavy 3. Kez Fırlatıldı - bannygo.com

SpaceX'in En Güçlü Roketi Falcon 9 Heavy 3. Kez Fırlatıldı

Abone Ol Google News Logo
Zafer Ogün Sefer
650783 kişi okudu
5 5

SpaceX, STP-2 görevini başlatma planlarından bahsettikten hemen sonra bugün, Falcon 9 Heavy roketini, daha önce uçmuş olan roket güçlendiriciler ile uzaya fırlattı ve görev başarıyla tamamladı.

25 Haziran Salı günü sabahın erken saatlerinde fırlatmaya başlatılan roket, Florida'da Cape Canaveral'daki fırlatma rampasından Evrensel saate göre Gece 2.30'da kalktı. STP-2'nin piyasaya sürülmesi, en zorlu görev olarak görülüyordu, ancak büyük Falcon 9 Heavy roketi görevi başarıyla tamamladı ve bazı uydular için gereken dış aksamlarla birlikte farklı yörüngelere sahip 24 uyduyu uzaya mükemmel bir şekilde taşıdı.

SpaceX Falcon 9 Heavy Roketi

Daha önce gördüklerimizin aksine birden fazla uyduyu aynı zamanda farklı yörüngelere fırlatmak devasa bir görevdi. Misyonun ana müşterisi ABD’nin savunma bakanlığı olduğundan risk oldukça fazlaydı. Fakat roket fırlatıldıktan kısa bir süre sonra, görev yetkilileri, diğerlerine oranla daha düşük yörüngelere ihtiyaç duyan bazı uyguların başarıyla konuşlandırıldığını doğruladı.

Bazı önemli isimlerin külleri de uzaya gönderildi.

İçinde Amerikalı Astronot William R. Pogue’nin de bulunduğu 152 kişinin külleri, bu kişileri anmak ve öncülüklerine saygı duymak amacıyla Falcon Heavy ile uzaya gönderildi.

Küçük çaplı bazı sorunlar meydana geldi

SpaceX, yaptığı açıklamada; bu devasa zorlu görev için oldukça fazla mesai yaptıklarını ve şimdiye kadar ki en zor görevlerden biri olduğunu vurguladı. Uyduların en az 3 farklı yörüngeye oturmasını beklediklerini söyleyen şirket, Falcon 9 Heavy’nin yardımcı ateşleyici parçalarının fırlatmadan hemen sonra (birkaç dakika içinde) daha önce planlanmış ve okyanus üzerinde yer alan platforma başarıyla indiğini fakat Merkez güçlendirici’nin parçanın bunu başaramadığını iletti. Böyle devasa bir görevin hala mükemmel bir başarı olarak tanımlanabileceğini söyleyen SpaceX, “Merkez güçlendirici parçanın durumu izini kaçırdığını ve okyanusa düştüğü ileterek, bunlar bu göreve oranla normal şeyler” dedi.

SpaceX Falcon 9 Heavy Roketi

SpaceX, bu merkez güçlendirici ile beraber, bugüne kadar üç güçlendiriciyi Falcon 9 Heavy Lansmanına indiremedi. Ancak, yine de bu operasyon SpaceX için büyük bir zaferle sonuçlanarak roketin gövde ve burun kısmın yakalandı.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, roketteki uyduların arasında Gezegensel Toplum'un güneş yelken projesi ve uzay araçlarının gelecekte nasıl hareket edeceğini değiştirebilecek bir atom saati bulunuyordu.

Görevlerden biri, uydular için kullanılması planlanan yeni bir yeşil itici gazın test edilmesi ve uyduların başarıyla daha önceden belirlenen yörüngelere oturmasıydı.

Merkez güçlendiriciyi yakalamanın oldukça önemli bir görev olduğunu söyleyen Elon Musk: Bir güçlendiricinin ortalama 6 Milyon dolar seviyesinde tuttuğunu iletti.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder