İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

10 Milyon'dan Fazla İndirilen 'Sahte Samsung Güncellemeleri' Uygulaması - bannygo.com

10 Milyon'dan Fazla İndirilen 'Sahte Samsung Güncellemeleri' Uygulaması

Abone Ol Google News Logo
Ella Switiz
652013 kişi okudu
5 10

Çok sayıda Android kullanıcısı, bir telefonun yazılımını güncelleyeceğini iddia eden sahte bir Samsung firmware güncelleme uygulamasını indirmek için kandırıldı.

Sahte Samsung Güncelleme Uygulaması

Ancak gerçekte, kullanıcıları, reklamlar ile doldurulmuş bir web sitesine ve yırtıcı bir abonelik planına yönlendirdi. Uygulama, Google Play Store’da hala yayınlanıyor (5 Temmuz 8: 00’de kontrol edildi.), ancak yakın gelecekte bu yayınlanmanın devam edeceğine dair hiçbir garanti yok.

Çok sayıda 1 yıldızlı değerlendirmeye rağmen, 'Samsung Güncellemeleri' uygulaması şu anda 4 yıldızlı bir derecelendirmeden daha fazla özellik içeriyor ve birinin meşru bir güncelleme uygulaması olduğunu söylemesiyle fake uygulama Sosyal Medya’da hızlıca yayıldı.

Fake uygulama, Samsung üretici yazılımını reklamlarla dolu web sayfalarına dağıttığını tespit eden CSIS Security Group tarafından yayınlanan bir blog gönderisinde ayrıntılı olarak açıklandı.

Kullanıcılara toplu reklamlar sunmanın yanı sıra, uygulama, resmi kanallardan ücretsiz olarak erişilebilen bu cihaz üretici yazılımı güncellemelerini indirmek için de kullanıcıları zorluyor.

Ayrıca fake uygulama, abonelikler için kullanıcıların Google Play hesaplarını kullanmak yerine kredi kartı bilgilerini de istiyor.

'Samsung için Güncellemeler' uygulaması kullanıcılarına fake uygulama üzerinden ücretsiz indirme seçeneği sunuyor, ancak tek bir güncelleme için bile, birkaç saat bekleme süresi ile sonuçlanan çok yavaş bir indirme hızı olduğu tespit edildi. Uygulamanın kurbanları, indirmelerinin sıklıkla başarısız olduğunu, tekrar başlamaya veya hayal kırıklığı dışında ücret ödemeye zorlanmadıklarını bildirdi.

Ayrıca, güncellemenin başarılı olduğunu söyleyen bazı kullanıcılar, uygulamanın telefon SIM'lerinin kilidini açmak için 19,99 dolar ücret talep ettiğini ve bu ödeme karşılığında başka bir servise yönlendirildiğini bildiriliyor. Bazı kullanıcılar, Google Play Store listesinde, uygulamaların telefonlarının dengesiz hale gelmesine neden olarak, rasgele önyükleme, bırakılan çağrılar, aşırı ısınma ve diğer sorunlara neden olduğunu iddia ederek yorum bıraktı.

Çok sayıda 1 yıldızlı değerlendirmeye rağmen yüksek ortalama puan nedeniyle, bu uygulamanın arkasındaki kişilerin fake ürünlerine meşruiyet duygusu eklemek için sahte yorumlar kullanması muhtemeldir. Uygulamanın sayfasında listelenen 10 milyondan fazla kurulumun ne kadarının gerçek olduğu bile belli değil, ancak sayı oldukça yüksek.

Yorumlar (1 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Profil Resmi
  ismoloji - 5 yıl önce

  İndirme sayısı, yıldız sayısı, değerlendirme vb. dahil olmak üzere bu uygulamanın herşeyi sahtedir. Tek doğru olan şey, gerçek indirmelerden oluşan tek yıldız derecelendirmeleridir, gerisi geliştirici tarafından popüler görünmek için üretilmiştir. Trend listesinde kendisi çok yeni olabilir ancak başka türlü görünmesi bir şekilde sağlandı. Birkaç ay önce bunlardan bir demet vardı ama Google kurtuldu. Yine benzer bir algoritma izleyecektir.

  0 Yanıtla
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla