İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

'Oumuamua Yıldızlar Arası Nesne Bir Uzay Gemisi Değil. Ancak Hala Gizemli! - bannygo.com

'Oumuamua Yıldızlar Arası Nesne Bir Uzay Gemisi Değil. Ancak Hala Gizemli!

Abone Ol Google News Logo
Özge Betik
661705 kişi okudu
5 10

Güneş sistemimizden geçen ilk yıldızlararası nesne olan Oumuamua, muhtemelen bir uzay gemisi değil, çünkü bu konuda yapılan son çalışma da sona eriyor. Ancak, bu, gizemliliğin bittiği anlamına gelmez.

Aynı çalışmada, nesnenin olağandışı dönüş hızı ve puro benzeri şekli de dâhil olmak üzere bilim adamlarını şaşırtmış olan tuhaflıklara işaret eden farklı çalışmalar hala söz konusudur. Bulgular yakın zamanda Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

Oumuamua

Bazı bilim adamları hala Oumuamua’nın yıldızlararası bir nesne hatta uzaylı probu olabileceğini düşünüyor.

Resmen 1I / 2017 U1 olarak adlandırılan Oumuamua, Ekim 2017'de gökbilimciler tarafından bulunmuştu. Objeler, Hawaii Üniversitesi'ndeki Haleakaka Gözlemevi tarafından tespit edilmiş, ancak olağandışı özellikleri nedeniyle kolayca tanımlanamamıştı.

Nesnenin sahip olduğu özellikler hem kuyruklu yıldız hem de asteroit olduğuna dair işaretler göstermişti. Ancak ikisi de kesin olarak tanımlanamamıştı. Araştırmacılar 'Oumuamua'nın uzayda yaptığı hareketini, yeryüzünde dönen bir soda şişesine benzetmişti.

Yeni çalışmanın eş lideri Matthew Knight şunları söyledi:

'Oumuamua'nın hareketi, bir asteroitten bekleyeceğimiz gibi, parabolik bir yörüngede yerçekimini takip etmedi. Fakat görsel olarak da, hiç umduğumuz gibi kuyruklu yıldız özelliklerine benzemiyordu. Bu yüzden ne olduğunu anlamakta hala sorunlar yaşıyoruz. Aktif kuyruklu yıldızları çevreleyen buz, toz ve gaz bulutu bunu oluşturmuş olabilir belki de bir toz kuyruğu veya gaz jetleri.

Geçen yılın sonlarında, Harvard Üniversitesi'nden yapılan bir araştırma, halkın dikkatini büyük ölçüde yakaladı - yıldızlararası nesnenin, Güneş Sistemimizi, hatta Dünya'nın kendisini gözlemlemek için bu yolla gönderilen bazı çeşitlilikteki yabancı bir sonda olmasının mümkün olduğunu söyledi. Bu son çalışma heyecan verici potansiyele işaret ediyor, ancak, 'Oumuamua muhtemelen doğal olarak oluşan bir uzay kayası çeşididir.’

Oumuamua

Knight açıklamalarına şöyle devam etti:

Güneş sistemimizde daha önce 'Oumuamua gibi bir şey hiç görmedik. Bu hala bir gizem. Ancak bizim tercihimiz, benzersiz bir şey bulana veya tanımadığımız sürece tanıdığımız analoglara bağlı kalmaktır. Uzaylı aracı hipotezi eğlenceli bir fikir, ancak analizimiz bunu açıklayabilecek çok sayıda doğal fenomen olduğunu öne sürüyor.

En son yapılan analiz, 'Oumuamua'nın Dünya'daki kısa mevcudiyeti nedeniyle pek fazla olmayan yıldızlararası nesne hakkındaki mevcut verilere baktı. Bu çalışmaya objenin ilk kapsamlı analizi denmiştir ve dünyanın her yerinden uzmanları içermektedir. Ekip, diğer yıldızlararası nesnelerin gelecekte ortaya çıkmasını hala bekliyor, 'Oumuamua'nın devam eden birçok gizemiyle ilgili soruları cevaplamaya yardımcı olabilir.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder