İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Spotify, Apple Music Uygulamasını Yenerek Durdurulamaz Olduğunu Kanıtladı! - bannygo.com

Spotify, Apple Music uygulamasını yenerek durdurulamaz olduğunu kanıtladı!

Abone Ol Google News Logo
Zafer Ogün Sefer
657502 kişi okudu
5 5

İster inanın ister inanmayın, dünya çapında en çok kullanılan müzik uygulaması artık Apple Music değil.

Spotify

Sektör devi uygulamayı 2019’un son çeyreğinde tam 100 milyon ücretli abonelik ile yenen uygulama Spotify oldu. 50 milyon dan fazla kullanıcıya hizmet veren Apple Music’in artık tam anlamıyla onu ikiye katlamış bir isimle rekabette olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca Spotify’ın geçen hafta erken saatlerde yayınlanan 2019 1. Çeyrek Sonuçları Raporu da bunu kanıtlar nitelikte.

Ücretli aboneliklerde yıllık %32’lik etkileyici bir artış ile bu seviyeye ulaşmayı başaran uygulamanın Premium abonelik için ödeme yapmayan diğer kullanıcılarını da eklersek aylık yaklaşık 217 Milyon aktif kullanıcısı olduğunu söyleyebiliriz. ( Bu rakam aynı zamanda Mısır, Rusya, Brezilya, Fransa, İtalya gibi ülkelerin toplam nüfusundan daha fazladır. )

Yakın zamanda yayınlanan son rapora göre, Spotify’ın podcast’lere olan ilgisinin arttığını da görebiliriz.

Şirket, daha iyi “hedefleme ölçüm ve raporlama yeteneklerine sahip” podcast’ler için bir reklam modeli geliştirmek istediğini belirtiyor. Kullanıcının platformda müzik akışı yapıldığında araya giren o sinir bozucu reklamların oynatılma biçimine benzer şekilde bu podcast’lerin çalıştığını da görebiliriz.

Spotify ayrıca kısa süre önce sektör devi podcast yapan şirketlerden Gimlet Media, Anchor ve Parcast’ı da satın alarak bünyesine kattı. Şimdilik hedefinin ne kadar büyük olduğunu anlayamasakta yakın gelecekte bu şirketler üzerinden neler yapacağı büyük merak konusu.

Çiftler için de indirimli bir Premium abonelik türü yaratan sektör devi uygulama henüz bu özelliği test ettiğini duyurdu. Her biri 13,99 TL olan iki bireysel aboneliği satın almanın oldukça iyi bir indirim olması sebebiyle şifre paylaşımcılarını da bir darbe geliyor gibi görünüyor.

Spotify Duo

Tabi ki kaydolduğunuzda paylaşılan adresinizi onaylamanız gerekecek, şu anda bu özelliği nasıl uygulayacakları henüz belli değil. Birçok kişi işte, okulda ya da bu adreslere giderken yolda dinlemeyi tercih ettiğinden ev adresi doğrulaması zor bir süreç olabilir.

Spotify, bu çeyreğin sonuna kadar yaklaşık 222 ila 228 Milyon kullanıcıya ( 107 ve 110 Milyon Ücretli Abone ) sahip olmayı hedefliyor. Uygulamanın sahip olduğu çılgınca kullanıcı miktarına rağmen hala bir para kaybını da önlemeye çalıştığını belirtelim. Bugün yayınlanan Ocak – Mart çeyreği için 142 Milyon Euro ( 987 Milyon Türk Lirası ) değerinde bir kayıp olduğunu belirterek bunu önlemeye çalıştıklarını da yine belirtmişlerdir.

Siz hangi müzik uygulamasını kullanıyorsunuz ve bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder