İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

NASA 2020 Mars Görevi İçin Robotuna İsim Bulma Yarışma Düzenliyor - bannygo.com

NASA 2020 Mars Görevi İçin Robotuna İsim Bulma Yarışma Düzenliyor

Abone Ol Google News Logo
Özge Betik
657746 kişi okudu
5 1

NASA, K-12 öğrencilerine Mars 2020 misyonunun bir parçası olma fırsatını verecek bir yarışma düzenlediğini açıkladı.

NASA, ülke çapındaki yarışmayı yürütmek üzere iki ortak kuruluş seçti ve şu anda hâkimlerden öğrencilerin isim önerileri yapması hakkında izin istiyor.

NASA 2020 Yönlendiriciyi (Rover) Adlandır Yarışması

NASA’nın yarışmayı ortak yürüteceği iki kuruluş, Kaliforniya’dan Burbank ve Ohio’dan Columbus’tur

Mars 2020 “Yönlendiriciyi Adlandır” yarışması, 2019 Sonbaharında öğrencilere açılacak. NASA, yarışmayı insanları Ay ve Mars'a çekmek için kullanmayı amaçlıyor.

Mars 2020 misyonunun rover kısmı şu anda isimlendirilmemiştir ve rover’in ağırlığının 2.300 poundun (yaklaşık 1 ton) üzerinde olması bekleniyor. Roverlar, Mars'taki geçmiş mikrobiyal yaşam belirtilerini aramak, gezegenin iklimini ve jeolojisini tanımlamak ve gelecekte Dünyaya geri dönmek için örnekler toplayacaktır. Rover’ı taşıyan uzay aracı Temmuz 2020'de fırlatılacak ve Şubat 2021'de Mars'a inecek.

Battelle, STEM ağlarını kullanarak öğrencileri Mars 2020 misyonuna bağlamayı ve öğretmenler için mevcut kaynakları toplamanın yanı sıra jürileri ve öğrencileri işe almayı da planlıyor. Geleceğin Mühendisleri, öğrencilerin ilgisini çekmek için yarışmalar ve zorluklar kullanan özel bir şirkettir.

NASA, görülmesi beklenen girişlerin üzerinden dökülmesine yardımcı olmak için jüriler arıyor. Herhangi bir ABD vatandaşı, jüri olmak için kolayca kaydolabilir ve öğrencinin sunduğu Rover isimlerini gözden geçirmeleri için 5 saat süre vermeyi planlayabilir.

Daha önce NASA yarışmasını kazanmasıyla bilinen Rovie McRoverface'in birkaç isim önerisinde bulunmasını bekliyoruz.

Rovie McRoverface Kimdir?

Rovie McRoverface

Otuz üç üniversite öğrencisi ve fakülte danışmanı, neredeyse bir hafta boyunca, NASA'nın Houston'daki Uzay Merkezi'ndeki "Rock Yard" da sekiz ay süren bir robotik gezegen rover’ı tasarlayan, inşa eden ve gösteren bir mühendislik projesini test etmişti -

Kaliforniya, Buffalo, New York ve Long Beach'ten çok uzaktaki sekiz ekibin üyeleri, NASA'nın 2016 Devrim Havacılık Sistemleri Konseptleri - Akademik Bağlantı (RASC-AL) Keşif Robo-Ops yarışmasında yarışmaya hak kazanmıştı.

Sonunda, yarışmayı birincilik ve 6.000 dolar ile tamamlayan Oklahoma Üniversitesi'nden Rovie McRoverface oldu. West Virginia Üniversitesi ikinci olan ekip 4.000 dolar kazandı, Utah Üniversitesi de üçüncü oldu ve 2.000 dolar nakit ödül kazandı.

Rover, Mars'ta hayatı keşfederse, Rovie McRoverface tarih kitaplarına güzel bir giriş yapacaktır.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder