İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Facebook Libra Şifrelemeli Para Birimi Calibra Ile Dijital Cüzdan Hizmeti Sunacak - bannygo.com

Facebook Libra Şifrelemeli Para Birimi Calibra ile Dijital Cüzdan Hizmeti Sunacak

Abone Ol Google News Logo
Özge Betik
657305 kişi okudu
5 1

Bu sabah, Facebook kripto para biriminin dünyasına dalmak üzere olduğunu söyleyerek uzun süredir devam eden söylentileri doğruladı.

Bu şifreli paraya Libra denir ve önümüzdeki yıl Calibra adlı dijital cüzdanın yanında piyasaya sürülecek. Calibra, Facebook'un bir yan kuruluşu olacak ve Terazi, İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan bir dizi farklı şirketten (Facebook ve Calibra dahil) oluşan bir organizasyon olan Libra Derneği tarafından yönetilecek.

Libra, “blockchain teknolojisinin temeli üzerine inşa edilmiş küresel, dijital olarak yerli, yedek destekli bir şifreleme para birimi” olarak tanımlanmaktadır. Libra Derneği, “gerçek varlıkların rezervi ile tamamen desteklendiğini” ancak bu varlıkların ne olduğunu açıklığa kavuşturmadığını söylemektedir. Görünüşe göre amaç, Libra'nın değerine olan güveni güçlendirirken, aynı zamanda bu sıra dışı varlıkları ve para birimlerini birleştirerek bu değeri sabit tutuyor.

Calibra sadece Facebook kullanmaktan çok daha fazlası

Libra Birliği'nin zaten üyeliğini yapan bazı büyük isimler var. Facebook ve Calibra’ya ek olarak, Libra Birliği’nde MasterCard, Visa ve PayPal dahil olmak üzere birçok ödeme işlemcisi bulunmaktadır. Lyft, Uber, Spotify ve eBay, Birlik’te yer almaktadır. Bir dizi blok zincirle (Coinbase, Anchorage) ve risk sermayesi şirketleriyle (Andreessen Horowitz, Atılım Girişimleri) de bir araya gelen pazarlar arasında.

Facebook Calibra

Libra ve Calibra’nın belirtilen hedeflerinden biri, temel finansal hizmetleri dünyadaki insanlar için daha erişilebilir hale getirmektir. Calibra, Messenger ve WhatsApp'a entegre olarak bağımsız bir uygulama olarak başlatılacak ve Facebook, Libra'yı birisine bir mesaj gönderebildiğiniz kadar kolay harcayabileceğiniz, gönderebileceğiniz ve kurtarabileceğiniz bir gelecek öngörüyor.

Facebook, “En baştan, Calibra bir akıllı telefona sahip olan hemen hemen herkese, kısa mesaj gönderebildiğiniz kadar kolay ve anında Libra göndermenize izin verecek” dedi. “Ve zaman içinde, bir düğmeye basarak faturaları ödemek, bir kod taramasıyla bir fincan kahve satın almak ya da nakit para taşımak zorunda kalmadan yerel toplu taşıma araçlarını kullanmak gibi insanlara ve işlere ek hizmetler sunmayı umuyoruz. Hatta Metro’da bile geçebilir.” Dedi.

Facebook - Whatsapp Calibra kullanımı Örnek

Facebook kripto para birimi güvenilir midir?

Tabii ki, Facebook'un son zamanlardaki gizlilik engelleri pek çok insanı Calibra ve Libra'yı kullanmakta tereddüt ettirebilir. Fakat Facebook, bugün bu endişeleri gidermek için elinden gelenin en iyisini yaptı ve Calibra'nın sahtekarlığı tespit etmek ve durdurmak için kullanılan otomatik sistemler de dahil olmak üzere “bankaların ve kredi kartlarının kullandığı aynı dolandırıcılık ve anti-dolaşma süreçlerine” sahip olacağını söyledi. Calibra ayrıca Messenger ve WhatsApp aracılığıyla 7 gün 24 saat ve 365 gün canlı desteğe sahip olacak, bu nedenle muhtemelen bir sorun olduğunda birileri her zaman yardımcı olacak.

Calibra, sınırlı vakaların dışında, Facebook için hesap veya finansal bilgi paylaşmaz. Veriler, yasalara uymak veya Calibra'da temel işlevsellik sağlamak amacıyla paylaşılacak, ancak bu veriler Facebook'ta düzgün bir şekilde reklam hedeflemek için kullanılmayacak.

Facebook Calibra ve Libra

Bu sözlerin gelip gelmediği, Facebook'un sayısız gizlilik skandalından sonra bir anlam ifade edip etmemesi her bir bireyin kendisine bağlı, ancak Facebook, Calibra ve Libra’nın yayılmasıyla mahremiyeti ciddiye aldığını açıkça ortaya koymaya çalışıyor. Şirket web sitesinde Calibra hakkında daha fazla bilgi edinebilir veya bu gelen şifreleme parası hakkında daha fazla bilgi için Libra tanıtım belgesini inceleyebilirsiniz ; her ikisinin de 2020'de başlaması planlanıyor.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder