İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Bilim Adamları Robotlar İçin Yapay Bir Dolaşım Sistemi Oluşturuyor - bannygo.com

Bilim Adamları Robotlar İçin Yapay Bir Dolaşım Sistemi Oluşturuyor

Abone Ol Google News Logo
Özge Betik
632912 kişi okudu
5 5

Cornell'de bulunan bilim adamları yada araştırmacılar, uzun süre kullanım için robotları çalıştırmanın yeni bir yolunu keşfetti.

Robotlar için uzun süre güç kullanmak oldukça zordur çünkü çoğu robotun içindeki piller ve diğer donanımlar için oldukça sınırlı bir alan vardır. Fakat  Cornell'deki bilim adamları, tek bir entegre tasarımda enerji depolayabilen, güç ileten ve bazı donanımları çalıştıran enerji yoğun bir hidrolik sıvıyı pompalayabilen robotlar için yeni bir sentetik damar sistemi yarattılar.

Ekip, yumuşak robotların çoğunlukla hacim başına %90'a kadar sıvı ile dolu olduğunu ve genellikle hidrolik bir sıvı kullandığını söylüyor. Bu sıvının, kimyasal bir indirgeme ve oksidasyon reaksiyonunda veya redoks reaksiyonunda serbest bırakılıncaya kadar enerji depolamak için kullanılması hatta ilave ağırlık olmadan artan enerji yoğunluğu için de daha fazla depolama yapan yapay zekâsı bulunuyor.

Cornell - Hidrolik Sıvı Araştırması

Ekip bu hidrolik sıvıyı test etmek için lionfish'ten esinlenilmiş yumuşak bir su robotu tasarladı. Robotun dış kısmında silikon bir kılıf ile birlikte esnek elektrotlar ve robotun bükülmesine izin vermek için içinde bir iyon ayırıcı membran bulunmaktadır. 

Birbirine bağlı çinko-iyonlu akış hacimli aküler, elektrokimyasal reaksiyonlarla, onboard pompalara ve bağlı entegrelere güç sağlıyor.

Tesla Model S'in yarısı kadar enerji üretebiliyor!

Ekip, bu sistemi kullanarak, bir Tesla Model S’e ait lityum-iyon pilin ürettiğinin yarısı kadar enerji yoğunluğunu elde edebildiklerini söylüyor. Oluşturdukları robot, akış hücresi bataryasının pompalanmasından yüzgeçlere iletilen gücü kullanarak yüzebiliyor. 

Ekip, ilk tasarımlarının 36 saatten fazla su üstünde yüzmek için yeterli güce sahip olduğunu söylüyor.

Ekibin yarattığı konsept gibi yumuşak robotlar su altı araştırma ve keşif için oldukça büyük bir potansiyele sahip olduğundan bu araştırma devrim niteliğinde bir değer taşıyor olabilir.

Düşünsenize,  robotlar bir dış iskelete veya endoskele ihtiyaç duymadıklarından minik bir su altı kamera yardımıyla denizin derinliklerine inebilir ve ileride kendi kendine daha fazla elektrik üreten robotlar ile desteklendiğinde deniz altında aylarca hatta yıllarca sürebilen araştırmalara destek verebilir.

Ayrıca araştırmacıların yarattığı bu yumuşak robot, okyanusları bilimsel görevlerde dolaştıran ve potansiyel olarak deniz araştırmaları için diğer gezegenlere gönderilebilecek özerk robotlara da yol açabilir. İlerleyen günlerde bu hidrolik sıvının gelişimini daha net takip edebileceğiz.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder