İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Nissan, Elektrikli Dondurma Kamyonu Üretecek - bannygo.com

Nissan, Elektrikli Dondurma Kamyonu Üretecek

Abone Ol Google News Logo
Özge Betik
650063 kişi okudu
5 5

Geleneksel dondurma kamyonları, çevresel kaygıların da içinde barındırıldığı ve kimsenin umurunda olmadığı araçlar olarak görülebilir. Fakat Nissan artık bu olayı biraz değiştirecek.

Elektrikli dondurma minibüsü konseptini açıklayarak büyük bir çözüm sunmayı hedefleyen Nissan, bu olaydan canı sıkılanlara muhteşem yenilikler sunacak.

Uzun süre boşta çalışırken gaz veya mazotu aynı zamanda araç sahibinin cebindeki parayı yakan geleneksel modellerin aksine, Nissan dondurma vanası emisyonsuzdur ve ikincil ömürlü piller kullanır.

Nissan Dondurma Kamyonu

Nissan, dondurma kamyonetini Mackie's Scotland ile ortaklaşa olan e-NV200 elektrikli hafif ticari aracına dayanan bir prototip olarak yarattı. Dondurma kamyonları, içerisindeki buzdolapları nedeniyle sıradan araçlara kıyasla benzersiz enerji gereksinimlerine sahiptir. EV-olmayan kamyonlarda, bu soğutucular, tipik olarak gaz veya mazotla çalışan minibüsün veya kamyonun rölantide çalıştırılmasıyla çalıştırılır.

Nissan'ın minibüsü burada biraz daha farklı: dondurma soğutucularına ve cihazlarına emisyon üretmeden güç sağlamak için sıfır emisyonlu bir aktarma organının yanı sıra ikincil yaşam EV pilleri kullanıyor. Minibüsün motoru 40 kWh batarya ile çalışırken, iç aletler Nissan Energy ROAM tarafından destekleniyor ve en önemlisi de bu yıl piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Aracın özellikleri hakkında daha fazla bilgi için kendi web sitesinden de inceleme yapabilirsiniz.

Güneş enerjili olacak

ROAM, Nissan'ın birinci nesil EV'inden toplanan lityum iyon hücrelere sahip, dolayısıyla 'ikincil yaşam' tanımı olan taşınabilir bir güç paketini de yine kendi şirketi için destekler nitelikte sunuyor. Minibüsün çatısındaki güneş panelleri, araç akülerini daha hızlı bir şekilde yenilemek için enerji sağlar. Sonuçta her zaman yol üstünde bir şarj istasyonu bulamayabiliriz. (Türkiye’den bahsetmiyorum bu arada.)

Nissan Dondurma Kamyonu

Dondurma VAN prototipinin 124 mil menzili var; 230v şebeke beslemesi ile şarj edildiğinde, şarj işlemi yaklaşık bir saat sürüyor, tabi işin içine bir de güneş panelleri dahil olduğunda ideal koşullarda birkaç saat daha ekstra enerji verebiliyor.

Konsept ayrıca tartışmalara sebebiyet veren hatta sinir bozucu dondurma çalkalamasının da önüne geçiyor. Dondurma araçlarından dondurma yediyseniz ne demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz. Aşağıda aracın tanıtım videosunu da bulabilirsiniz.

Sonuçta prototip minibüsü, toplumun araçlarını emisyon üreten yakıtlara bağımlı olmaktan uzaklaştırmak için Nissan'ın Energy ROAM taşınabilir güç paketinin nasıl kullanılabileceğinin bir göstergesi olarak hizmet edecek.

Her şeyin kazanç olmadığını, çevre etkilerinin dünyamız için ne kadar önem arz ettiğini bir kez daha gösteren Nissan’a teşekkür ediyorum. Hatta böyle niş bir soruna çözüm bulmak kimin aklına geldiyse ona da kocaman bir bravo.

Yorumlar (1 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar