İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Yeni Dünya Düzeni Ve Yükselen Bir Rüya ''Futbolun Doğuşu'' - bannygo.com

Yeni Dünya Düzeni ve Yükselen bir Rüya ''Futbolun Doğuşu''

Abone Ol Google News Logo
Hamza Durmuş
667702 kişi okudu
4 4

Futbol nasıl ortaya çıktı ne güzel bir soru değilmi? Günümüz Dünyasının vazgeçilmez sporu hepimizin hayali,cinsiyet ,yaş,ırk,dil,din fark etmeksizin izlemekten ve oynamaktan zevk aldığımız ender nadir ve zarif zarar görse hepimizin canı yanar hangi spor tabiî ki de Futbol. Küçüklüğümüzün oyunu tabi ki güzel kızlar izlediği zaman bazı arkadaşlarımızın içinden Ronaldo'lar Messi'ler çıkmıyor değil, Futbol Sporunun tarihi çok eskiye dayanmaktadır sanki insanoğlu yaratırken biliyormuş gibi geliyor, O zaman hep beraber Futbolu dinlemeye gidelim.

Eski Futbol Maçı

Futbolun Doğuşu veya ilk isimlerinden olan 'caju' adı ile FİFA tarafından tanınıyor, Antik Çin devletinde askerlerin eğitimlerinde Roma İmparatorluğunda ve Antik Yunanda 'da yaygın bir oyundu, Dünya'da dört bir yanda oynanan bir oyun diyebiliriz aslında eski yeni fark etmiyor bütün dünya bu oyuna hasta olmuş vaziyette bu günlere gelmiş. 

Günümüz dünyasında' da orta çağ, yeni çağ fark etmeksizin her yerde olan topla oyunlar şuan ki futbol'la alakası yoktu fakat ayak ile oynanması bugünlere gelmesine aracılık etmediğini söylemekte doğru olmaz.Futbol kelime anlamı ile beraber ''ayakla vurmak'' anlamına geliyor diyebiliriz.

Eski Futbol Takımı

Modern Futbol'un doğduğu ülkeyi İngiltere olarak kabul edebiliriz. ((adamlara bak be kardeşim her yerdeler resmen her şeyi onlar bulmuş neredeyse :))..) Britanya'nın genişlemesi göçler anavatanlarında olan bu sporu dünyanın her yerine taşıdığını söyleyebiliriz. 1988 yılında ilk futbol ligi İngiltere'de kuruldu o günden bu yana bu çılgın rüzgar her yeri kasıp kavuruyor.

Antik Çinde ''caju'' Japonya'da ''kemari'' ,Roma İmparatorluğunda ''Harpustum'' Yunan tarihinde ise ''episkyros''

Günümüze kadar eski tarihten belli futbolu yasaklama girişimleri yapıldı. Bu tür ilk girişim 1314 'de Britanya'da kabul edildi. ve hatta kadınların bu sporu yapması defalarca bir çok ülkede yasaklanmıştır. Modern futbolun doğuşunda İngiliz devlet okullarının önemi büyüktür, Eskiden çete,mafya ve kahvehanelerde paldır küldür oynanan bu oyun okullarda verilen eğitim sayesinde düzenli bir takım sporu haline getirildi. ben bu durumu düzenli ordu ve düzensiz ordu gibi eski kavramlara' da benzetiyorum açıksa her şeyin başı hayatta eğitim.

Tarihteki İlk Futbol Topu

İlk maçlar okullar arası yapılmıştır diyebiliriz Eton Okulu ve Harrow okulu arasında geçen maç ilk resmi maç ta diyebiliriz.İlk futbol topları hayvanların mesanelerinden yapılmıştır, daha sonra muhafaza edilsin diye deri kaplama yapılarak düzgün bir hale getirildi. Rugby kasabasındaki Ayakkabıcı olarak çalışan Richard Lindon , William Gilbert İlk futbol toplarını sergilemişlerdi 

İngiltere'de her okulun farklı kuralları ile oynandığı bu spor da kurulan ilk takımlar Cambridge Üniversitesi ve Sheffield FC takımları diye okuyabiliriz.Kulüp anlamında Sheffield kurulan ilk Futbol takımıdır.İngiltere ülke olarak dünyanın her bir yanına koloniler halinde göç ettiği için her yere bu güzelim sporu götürmüştür. Avustralyada bunlardan bir tanesi olmaktadır.1857 yılında Sheffield takımını iki kişi kurdu ve hala hem FİFA hem İngiltere'de kurulan ilk futbol takımı olarak tarihe geçmiştir.

İlk resmi futbol maçı Sheffield - Hallam arasında oynanan müsabaka 1860 yılında oynandı ve Sheff takımı müsabakayı kazandı çünkü bu oyunu iyi biliyorlardı nitelikliydiler ve çok iyi antrenman yapıyorlardı.Milli Maç olarak ilk maçlar İngiltere ve İskoçya arasında oynandı 1857 yılı ulus anlamında Britanya'da devrim olarak kabul edilir, ve bu maç adına federasyon kupası organize edildi.

Ronaldo ve Messi

1.Dünya savaşı sonrası futbol dünya çapında organizasyonlarda hak sahibi olmaya başladı ilk Dünya Kupası, Avrupa Kupası , Ballon d'Or gibi organizasyonlar oluşturuldu.Küresel ve evrensel düzeyde bir endüstri olan bu spor dalını olağanüstü bütçeler, paralar oluşturuyor, günümüzde Manchester United,Barcelona,Real Madrid gibi popüler futbol takımlarının yanı sıra dünya çapında ünlü futbolcularda bu endüstrinin bir parçası, daha yazacak çok şey olmasına rağmen ömür yetmeyeceğini düşündüğümüz için burada durma kararı aldık.:)) Günümüzde Futbol dünyanın en popüler sporudur. Futbol halkların ve milletlerin buluştuğu tek nokta küreselleşmenin mimari modern dünya'nın atası zirvesini Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi ile taşıyor.

Yorumlar (1 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  vay be futbolun tarihine bak baya etkilendim..

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla