İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Yeni Bir Dil Nasıl Daha Hızlı Öğrenilir? Artık Tüm Dilleri Konuşabilirsin - bannygo.com

Yeni Bir Dil Nasıl Daha Hızlı Öğrenilir? Artık Tüm Dilleri Konuşabilirsin

Abone Ol Google News Logo
Zafer Ogün Sefer
667409 kişi okudu
5 1

Pahalı sınıflara veya ücretli dil öğrenme yazılımlarına ihtiyaç duymadan yeni bir dili nasıl daha hızlı bir şekilde öğrenebileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Gerçekten bir sır yada kısayol yok – sadece yeni dile bağlı kalmanız, çok çalışmaya istekli olmanız ve hata yapmaktan korkmamanız yeterli. Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki ilk adımdan başlayın.

Dilin içine girmek

Dilin içine girmek

Onunla bir bütün olun.

Yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu, onu konuşmak. İnsanlar çoğu zaman, zamanlarının tümünü gramer okumak ve aslında ilgili ülkeye gitmek hatta öğrendiklerini uygulamaya koymak yerine kelime listelerini ezberlemek için vakit harcıyorlar. Gerçek ve canlı bir kişiyle konuşmak, dili öğrenmek konusunda bir kitap veya bilgisayar ekranına bakmaktan çok daha fazla motive olmanıza yardımcı olacaktır.

Öğrenmek istediğiniz dili konuşan ve sizinle okumaya istekli aynı zamanda da pratik yapmanıza yardımcı olacak bir arkadaş veya meslektaş bulmaya çalışın. Alternatif olarak, size özel öğretmen bulmak veya bir dil değişimine katılmak için başvurularınızı bazı çevrimiçi forumlarda ya da gazetelerde yayınlamayı deneyebilirsiniz.

Yakınınızda ilgilendiğiniz dili konuşan birini bulamıyorsanız, Skype’taki birisiyle bağlantı kurmayı deneyin. Yabancı ülkelerdeki insanlar genellikle yarım saat boyunca kendi anadillerinde konuşma konusunda isteklidirler. Bir Hellotalk hesabı açmakta başka bir seçenektir.

Her gün dili inceleyin.

Her gün dili inceleyin.

İnsanlar genellikle “beş yıl” bir dil üzerinde çalıştıklarını ancak hala akıcı olmadıklarını iddaa ediyorlar. Ancak beş yıl olarak verdikleri bu süre muhtemelen hafta da sadece birkaç saat çalıştıkları anlamına geliyor. Bir şeyi açıklığa kavuşturalım. Yeni bir dili hızlı öğrenmek istiyorsanız, günde birkaç saat bu dil üzerinde yoğunlaşmalısınız.

Dil öğrenme tekrarlamaya dayanır. Hatırlayana kadar beyninize bir şeyleri tekrar tekrar vurmak. Çalışma süreleri arasındaki süre farklılıkları uzadığında, en son öğrendiklerinizi unutmaya daha meyilli olursunuz ve daha önce öğrendiklerinize geri dönerek değerli çalışma zamanınızı boşa harcarsınız.

Her gün çalışarak bu boşa harcanan zamanı azaltabilirsiniz. Dil öğrenmeye gelince mucizevi bir kestirme yol yoktur. Sadece söz vermeniz gerekir.

Her zaman bir sözlük taşıyın.

Her gün dili inceleyin.

Yanınızda bir sözlük bulundurmamak size zaman ve hayal kırıklığı yaşatır. Bu yüzden en kısa zamanda fiziksel ya da yazılım olarak bir sözlük sahibi ol.

Telefonunuza bir sözlük uygulaması kurmak bu yöntemi yapmanın en kolay yoludur. Böylece bir kelimeye ihtiyaç duyduğunuzda hızlı bir şekilde danışmanız gerekir.

Sözlük taşıma, bir an önce gerekli kelimeyi bulmanızı sağlar. Bu, özellikle anadili gibi konuşma hedefinde olduğunuzda ve bir kelimeyi hatırlayamadığınızda konuşma akışını engellememek için ideal bir çözümdür. Ayrıca kelimeyi aramak ve bir cümleyle hemen pratik yapmak, kelimeyi sonraki konuşmalarda hatırlamanız için beyninize baskı yapar.

Ayrıca sözlüğü gün boyunca rastgele yerlerde inceleyebilirsiniz. Bakkal dükkanında sıra beklerken, kahve molası verdiğinizde veya trafikte otururken. Bu şekilde günde 20 veya 30 kelime öğrenebilirsin.

Seçtiğiniz dilde izleyin, dinleyin, okuyun ve yazın.

Seçtiğiniz dilde izleyin, dinleyin, okuyun ve yazın.

Kendinizi bir dilin içine atmak ve orada boğulmak işte tam olarak en iyi öğrenme yolu.

Yapacağınız tüm etkinlikleri, yeni dilinizle yapmaya çalışın, kitap okumak yazı yazmak oyun oynamak müzik dinlemek ya da tv programları izlemek.

Muhtemelen yapabileceğiniz en kolay şey, öğrenmeye çalıştığınız dilde televizyon şovları veya filmler izlemektir. Konuşulanları anlama kabiliyetinizi güçlendirmek için altyazılardan uzak durun. İşleri kolaylaştırmak için, daha önceden tanıdık olduğunuz şovları veya filmleri izlemeye çalışın. Çocukların çizgi filmleri veya dublajlı İngilizce diziler gibi. Nasıl kullanıldığını bilmek, kelimelerin ve cümlelerin anlamlarını keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca yeni dilinizde okumaya ve yazmaya çalışmalısınız. Bir gazete veya dergi alın ve günde bir makale okumaya çalışın – sözlüğünüzde anlamadığınız kelimelere bakın. Yeni dilinizde birkaç basit şey yazmayı deneyebilirsiniz – taklit bir kartpostal veya alışveriş listesi bile olabilir.

Podcast’leri indirin veya yeni dilinizde radyo istasyonları dinleyin. Bu, hareket halindeyken kendinizi dile sokmanın harika bir yoludur. Bu, yalnızca dinlediğinizi anlamada size yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda yaygın kelime ve cümlelerin doğru telaffuzunu duymanıza da olanak sağlar.

Tüm elektronik cihazlarınızdaki dil ayarlarını değiştirin, böylece eski dilinizde zaten bildiğiniz sözcükleri yeni dilde tekrar görmezsiniz.

Bu dilde şarkıları dinleyin, Şarkı sözlerini öğrenmeye çalışın, sonra ne anlama geldiklerini kontrol edin. Bu şekilde, eğer bir daha duyarsanız, konuşmanın neyle ilgili olduğunu da söyleyebilirsiniz.

Seçtiğiniz dilin konuşulduğu bir ülkeyi ziyaret edin.

Seçtiğiniz dilin konuşulduğu bir ülkeyi ziyaret edin.

Açıkçası, yeni dilinizin konuşulduğu bir ülkeyi ziyaret edip biraz zaman geçirirseniz, dil öğrenme becerileriniz için büyük bir destek olacaktır.

Kendinizi yerel halkla iletişime girmeye zorlayın- ister yol tarifi ister bir mağazadan bir şey alırken ya da sadece merhaba deyin, dilin ve konuşmacılarının beğenisini kazanın.

Sözlü becerilerinizin ne kadar temel olduğu önemli değil, kendinizi konuşmaya zorlayın, kısa bir süre içinde kelime haznenizde, dil bilginizde ve telaffuzunuzda büyük bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

En önemli şeylere odaklanmak

Alfabeyi öğrenmeden önce dilde birkaç tebrik kelimesi öğrenin, bu şekilde, dil alfabesini öğrendiğinizde, bazı basit kelimeleri zaten bileceksiniz. Örneğin: Merhaba, Güle güle, Nasılsın? Ben iyiyim, ismin nedir? ismim ______, vb.

Gerekirse, öğrendiğiniz dilin alfabesini öğrenin.

Gerekirse, öğrendiğiniz dilin alfabesini öğrenin.

Sizin için işleri önemli ölçüde kolaylaştıracak ve kelimeleri daha kolay ezberlemenize yardımcı olacak. Bununla birlikte kelimeleri okuyabilecek ve telaffuz edebileceksiniz. Artı, harfler için romanlaşma şeklinde sürekli tekrar etmek yerine harfleri yazarak çalışın.

Kelime Öğrenin.

Temel kelime bilgisine hâkim olmak muhtemelen yeni bir dil öğrenirken yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Tüm cümleleri anlayamasanız bile, anahtar kelimeleri seçme yeteneği bir konuşmanın veya metnin genel anlamını anlamanıza yardımcı olabilir.

En yaygın 100 kelimeye odaklanın. Belirli bir dilde en yaygın 100 kelimeyi seçmek, başlamak için akıllı bir yoldur. Oradan en yaygın 1000 kelimeye kadar çalışabilirsiniz. Bir dilde en yaygın 1000 kelimeyi öğrenmenin, herhangi bir metnin %70’ini anlamanıza izin vereceği tahmin edilmektedir.

En alakalı kelimelere odaklanın. Eğer bir seyahatçiyseniz farklı tür balık çeşitlerini öğrenmek için zamanınızı boşa harcamayın. İş için bir dil öğrenme aşamasındaysanız yine benzer şekilde tüplü dalış terimlerini öğrenmenize hiç gerek yok.

Ayrıca, özellikle sizin için özel olan kelimeleri de öğrenmelisiniz. Böylece tanıştığınız insanlarla hayatınız ve geçmişiniz hakkında konuşabilirsiniz.

Yeni bir dilde saymayı öğrenin.

10’a kadar saymayı öğrenerek başlayın, çünkü genellikle ilk başta ezberlemesi en kolay şeydir. Her gün yeni bir on sayı kümesi öğrenin ve her gün ne kadar yüksek sayabileceğinizden memnun olana kadar devam edin. Eğer bir meydan okumaya hazırsanız, tüm sayıları bir günde yüze kadar ezberleyin.

Dilbilgisi hakkında fazla endişelenme.

Çoğu insanın okulda öğrenirken yıllarını harcadıkları dilin çoğunu hatırlamamasının nedeni, okul müfredatının öğrenmeye çok fazla ve konuşma üzerine de çok az odaklanma eğiliminde olmasıdır.

Bu oldukça geriye doğru – eğer bir dili hızlıca öğrenmek istiyorsanız, önce nasıl konuşacağınızı öğrenmelisiniz. Dil bilgisinin özellikleri daha sonra gelecektir.

Tabii ki, gramerin önemli olduğunu inkâr etmiyoruz. Temel günlük fiillerin nasıl kurgulandığını bilmeniz ve bir cümlenin doğru kelime sırası hakkında en azından fikir sahibi olmanız gerekiyor.

Mesele şu ki, saatlerce bir fiili ezberlemek ya da belirli bir edatın belirli durumlarda nasıl kullanılacağı hakkında endişelenmek zorunda değilsiniz. Bu şeyleri ilerledikçe öğreneceksiniz.

Yorumlar (1 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar