İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

UberXL, İstanbul'daki Çalışmalarını Durdurduğunu Açıkladı! - bannygo.com

UberXL, İstanbul'daki Çalışmalarını Durdurduğunu Açıkladı!

Abone Ol Google News Logo
Zafer Ogün Sefer
667454 kişi okudu
5 5

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gündeme gelen, bir özel yolculuk uygulaması olan Uber, Türkiye’deki UberXL faaliyetlerini an itibari ile durdurduğunu açıkladı. Kararın uygulanmasındaki en büyük sebeplerden birisi de İstanbul Taksi şoförlerinin yoğun baskılarıydı.

İstanbul’da faaliyet gösteren Uber’in yaklaşık 17.400 taksisi vardı. Ve İstanbul başta olmak üzere bazı şehirlerde de hizmet sağlıyordu. Uber tabi ki bu durumdan milyarlarca zarar etmeyecek çünkü en büyük özel ulaşım hizmeti sağlayan firmanın 63 farklı ülkede ve totalde 1000’e yakın şehirde günde 20 milyona yakın yolculuk yaptığı bilinen istatistikler arasında yer alıyor.

Uber XL

Uber, Türkiye’deki pazara ilk girdiğinde neredeyse bu sektör için öncü bir rol oynamıştı. 2014 yılında başlayan serüven tabi ki bu şekilde bitmemeliydi, zira taksilerin kötü davranışları, kısa mesafe yolcu almamaları ve ödeme kısmında zorluk yaşatmaları sebebiyle birçok insan ve iş adamları tarafından tercih edilen mükemmel bir uygulamaydı. Fakat güvenli seyahatin popüler seçeneği olan firma UberXL seçeneğini durdurmalarına rağmen Sarı taksi ve Turkuaz taksi ürünlerinin hala seçilebileceğini iletti.

Kamoyuna duyurulan haberde, Yapılan açıklama şu şekilde yer aldı.

Üzülerek belirtmeliyiz ki, bu zorlu kararı ne yazık ki almak zorundaydık, İstanbul’da yer alan UberXL faaliyetlerimize 31 Mayıs itibariyle son vermek durumunda kaldık. Büyük bir Pazar kurduğumuzu söylemekle birlikte yaklaşık 4 Milyondan fazla kişinin uygulamamızı indirdiğini ve 14.000 UberXL sürücü ortağı ile 10.000’e yakın şirket Uber servislerini ve ürünlerini kullanarak kar elde etmişlerdir.  Uber Türkiye’de hizmet vermeye ve uzun soluklu bir ürün olmayı hala istemektedir. Ancak şimdilik Müşterilerimize sadece Sarı Taksi ve Turkuaz taksi seçenekleri ile yardımcı olmaya çalışacağız. Uber şirketi olarak Türkiye’ye olan ürün servis ve hizmetlerimizi sunma isteğimizi hala koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ve tüm ilgili kitle ile hala beraber çalışmak istiyoruz. Uygulamamızı kullanan ve bizi güven neticesinde tercih eden müşterilerimize ve yolcularımıza ve sağladığı iyi niyet ve profesyonel yapılarıyla müşterilerimizi memnun etmeye çalışan tüm UberXL iş ortaklarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Şirketin bundan sonraki adımlarında neler yapacağı henüz bilinmiyor fakat geçenlerde yaptıkları bir açıklamada dünya genelinde 2019 ilk çeyreğine ilişkin 1 milyar dolar zarar ettiklerini açıklamışlardı.

Bu arada Uber’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmeyenler için de kısa bir not düşelim.

Uber Nedir?

Sürücüler için oldukça kazançlı olan, yolcuları için ise bir o kadar ucuz ve güvenli bir taksi hizmetidir. Herhangi bir akıllı telefon cihazına yüklediğiniz Uber uygulaması ile uygulama içinde yer alan tek bir düğme ile sizi alıp gideceğiniz yere kadar götürecek bir sürücü kiralayabiliyorsunuz.

Yakınlarda bulunan bir sürücü kendisine hem müşteri hem de Uber tarafından yapılacak iyi bir fiyat ile hemen yolculuğunuzu kabul ederek bulunduğunuz konuma gelecektir.

Kendinizi bir patron gibi hissedebileceğiniz bu yolculuk sürecinde güzel bir deneyim geçirmeniz olağan.

Uber XL

Sürücüler için ise, şehirdeki yeni insanlarla tanışırken hayatın her kesiminden dilediğiniz zaman istediğiniz kadar çalışmanıza yönelik çalıştığınız süre boyunca ödeme alabileceğiniz harika bir uygulamaydı.

Uber istatistikleri

Firmanın halka arz edildikten sonra çok fazla değer kazandığını ve büyüme eğiliminin hiç durmadığını ve çok fazla istatistiki bilgiye sahip olmasına karşın başlıcaları şunlardır.

  • San Francisco, California’da piyasa sürüldü.
  • An itibari ile 77 Ülkede 700+ şehirde faaliyet göstermektedir.
  • Halen şirketin toplam değeri 82 Milyarın doların üzerinde.

Uber nasıl çalışır?

Uber’i binici olarak kullanmaya başlamak için önce bir hesap oluşturmanız ve üye olmanız gerekmektedir. İlk seyahatinizden yaklaşık 25TL kazanabilmek için internette onlarca promosyon bulunmakta.

Uygulamayı indirip yükledikten sonra her bir yolculuğu henüz kabul etmeseniz bile ne kadara mal olabileceğini görebilirsiniz.

Hesabınızı oluşturup kayıt olduğunuzda ve uygulamayı kurduğunuzda, uygulamayı başlatın, kayıt işlemi sırasında verdiğiniz bilgilerle giriş yapabileceğiniz bir giriş kısmı göreceksiniz.

Giriş yaptıktan sonra, bir sonraki adım; geçerli bir kredi kartı ya da nakit ödeme seçeneğini seçmeniz, hatta Türkiye’de yasak olsa da yurtdışında PAYPAL bile desteklemekte.

Tüm bunları yaptıysan işte hazırsın! Ne zaman bir yolculuğa ihtiyacın olursa Telefonundaki Uber uygulamasını açman yeterli.

Uber Güvenli mi?

Birçok kişinin sorduğu en önemli sorulardan biri de Uber’in güvenli bir yolculuk sunup sunmadığıydı. Güvenlik Uber için sonsuz önemlidir. Gerçek şu ki ülkemizde yer alan Taksi hizmetleri ile karşılaştırıldığında Uber son derece güvenlidir. Yolcular her yolculuktan sonra sürücüleri değerlendiriyorlar ve genel deneyimlerini sürücü hakkında yazabiliyorlar. Aynı şekilde sürücüler de yolcuları yolculuk sonunda değerlendirebiliyor. Bu nedenle bir sürücü sorunlu yada kaba biriyse maalesef çok iyi araba kullansa bile işten kovuluyordu.

İşte size Uber'in çalışma mantığını anlatacak bir video (Türkçe bulamadığımız için üzgünüz fakat bir seviye bilgi sahibi olabilirsiniz.)

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, Sizce Türkiye’de yer alan yasaklar Uber ile bir başlangıç mı olmuştur. Ve PAYPAL, UBER, Wikipedia hatta bir dönem Twitter’ın bile kapatılmasını ne derece doğru buluyorsunuz?

Yorumlar (8 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar