İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Toyota CUE İnsansı Yapay Zeka Robotu Artık Guinness İmzalı Bir Basketbolcu - bannygo.com

Toyota CUE İnsansı Yapay Zeka Robotu Artık Guinness İmzalı Bir Basketbolcu

Abone Ol Google News Logo
Ella Switiz
665513 kişi okudu
5 5

Toyota, CUE insansı robotunun, insansı yapay zekâ motorlu bir makinenin gerçekleştirdiği art arda en fazla basketbol atışları için yeni bir rekor kırdığını duyurdu.

Robot, 2020 atışı da başarıyla tamamladı ve Guinness Dünya Rekorları Kitabı'ndaki yerini aldı. CUE robotu, ilk olarak Toyota çalışanlarının boş zamanlarında üzerinde çalışmaları için gönüllü bir proje olarak doğmuştu.

Toyota CUE 3 Basketbol Robotu

İlk haliyle, CUE robotunun basketbol atışları arasında üç dakika geçmesi gerekiyordu, bu uzun süre, Guinness World Records'a göre, birbiri ardı ardına olmasına rağmen her atışın ardışık olarak değerlendirilemeyeceği anlamına geliyordu. Bu yüzden Toyota’nın ya bu süreyi düşürmesi ya da yaptıkları işi çöpe atması gerekiyordu.  Toyota, uzun bir geliştirme sürecinin ardından CUE’nin atışları arasındaki süre farkını 15 saniyeye kadar indirmeyi başardı, bu da aşırı derecede insansı bir basketbol oyuncusu gibi görünmesini sağladı. En azından artık Guinness World Records'a girmeye çalışabilirdi.

Guinness World Records, Mart 2018'de Yapay zekaya sahip insansı bir robot ile bu rekoru kırmayı deneyip denemeyeceği konusunda Toyota'ya yaklaştı. Fakat ekip, yavaş çekim hızı nedeniyle bu teklifi reddetti.

Ancak, bir yıl sonra robotun arkasındaki takıma bu rekoru almak için başka bir şans daha teklif edildi. CUE, Mayıs 2018'de resmi bir kalkınma projesi haline geldiğinden Kasım 2018'de CUE2'nin (daha gelişmiş bir versiyonu) ortaya çıkmasına neden oldu. Bu çalışma daha sonra başka bir geliştirme ile daha sonuçlandı ve Toyota, Nisan 2019'da CUE3’ün çıktığını açıkladı.

Guinness World Records, orta çizgiden başarılı bir vuruşla bir kez daha Toyota'ya rekoru denemesini istedi ve şirket bunu kabul etti. Robota yapılan iyileştirmeler, daha önce olduğundan çok daha hızlı bir şekilde basket atmasını sağlamıştı ve atışlar artık 'ardışık' olarak nitelendirilebilirdi. Uzun mesailer ve testler, robota dünya rekoru kırma oturumu için gerekli şansı vermişti.

Bir önceki rekor 1000 atış ile kırılmıştı!

Toyota CUE 3 Basketbol Robotu

Rekor deneme gününde Toyota’dan bir önceki rekor olan 1000 atışın kırılması istendi. CUE3'ün bunu yapması üç saatten biraz daha fazla sürdü. Fakat 1000 atış rekoru kırılsa da CUE ekibi atışları devam ettirdi. Ekip, robotun saatler sonra ulaştığı 2020 başarılı atış sonrasında maksimum atış sayısını sınırlamaya karar vererek 2020 Tokyo Olimpiyatları’na atıfta bulunmuş oldu.

Guinness World Records, CUE ekibine çalışmaları için resmi bir dünya rekoru belgesi vererek başarıyı sonuçlandırdı.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder