İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Tesla, Ücretsiz Boya Seçeneğini Siyahtan Değiştiriyor - bannygo.com

Tesla, Ücretsiz Boya Seçeneğini Siyahtan Değiştiriyor

Abone Ol Google News Logo
Zafer Ogün Sefer
649737 kişi okudu
5 5

Hatırlarsanız, Tesla otomobil alanların canını sıkan bir olay vardı, neden olduğu bilinmez fakat yeni bir Tesla otomobil alırken zorunlu seçmeli ders gibi ücretsiz olarak sadece siyah rengi seçebiliyordunuz.

“İstediğiniz herhangi bir renk” seçeneği Tesla için pek geçerli olmayan bir slogandı. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, satın aldığınız yeni bir otomobilin rengini değiştirmek istediğinizde yani paletten siyah dışında farklı bir renk istediğinizde ekstra ödeme yapmanızı istiyordu.

Beyaz Tesla

Bu yüzden Tesla kullanan şehirlerde (ülkemizde bütçesel farklılıklardan henüz yaygınlaşmadı.) bir süredir sadece siyah Tesla modellerini görüyorduk. En azından ben farklı bir renkte Tesla’yı henüz İstanbul’da görmedim.

Herkes siyah dışında bir otomobile ekstra para verme olayının kaldırılmasını isterken Tesla CEO’su Elon Musk, bugün, Twitter’da sarsıntılı bir tweet attı. Önümüzdeki aydan itibaren yeni siparişler için siyah boya seçenlerin de 1000 dolar ödeyeceğini açıkladı.

Bununla birlikte artık standart ücretsiz boya, beyaz olacak gibi görünüyor. Musk, varsayılan kaplama hakkında gelen bir soruyu şöyle cevapladı.

Fabrika çıkışı olan siyah renkte ücretliyse yeni araçlar ne renk olacak?

Tesla, bundan böyle standart olarak beyaz renkte bir ürün sunacak. Ancak bu çok katlı inci yakınlığında bir boya, Bununla birlikte temel ciladan çok daha farklı olacaktır.

Musk, boya politikasındaki değişiklik için henüz bir neden vermedi, ancak birkaç olası gerekçe tabi ki var. En belirgin olanı, beyazın Tesla'nın uygulanması için muhtemelen siyahtan daha ucuza mal olmasıdır. Gerçekten, çoğu otomobil üreticisi için, temel beyaz, fiili ciladır. Tesla'daki mikroskop altında incelenen bütçe ve her bir harcama için imza atması gereken yöneticiler sayesinde, muhasebeciler hiç şüphesiz rakamları doğru yönetmiş ve beyazın daha uygun maliyetli olduğuna karar vermiştir.

Tesla Renk Değiştirme

Ancak termal avantajı da var. Siyah boya beyazdan daha fazla ısı emer ve böylece araba ısınır. Bu, daha sıcak bir kabin ve dolayısıyla HVAC sisteminde daha fazla güç kullanılması anlamına gelebilir. Yani torpido ’da sakladığınız meyve suyunuzun ne kadar süre dayanacağı bilinmez bu elbette iklime bağlı, ancak daha sıcak yerlerde bulunanlar bu renk değişimlerinden etkilenebilirler. Ve arabalarını daha az şartlandırmak zorunda kalabilirler.

Bu arada, karar ayrıca araba renk trendleriyle de uyuşuyor. Boya uzmanı PPG'ye göre, örneğin, Kuzey Amerika'da satılan tüm otomobillerin yaklaşık dörtte üçü beyaz, siyah, gri veya gümüş. 2018'de Kuzey Amerika'da satılan tüm otomobillerin yüzde 26'sı beyaz, ardından yüzde 19'u siyahtı. Beyaz arabaların diğer renklere oranı Avrupa, Güney Amerika ve Asya Pasifik'te daha çok tercih edilmesi de oldukça çarpıcı.

Ancak bu, Tesla'nın son zamanlardaki ilk renk değişimi değil. Eylül 2018'de otomobil üreticisi, imalatını kolaylaştırmak için iki farklı boya seçeneği (Obsidyen Siyah Metalik ve Midnight Gümüş Metalik) çıkardığını da açıklamıştı.

Beklemememiz gereken şey, yakın zamanda genel paletteki büyük değişiklik.

Tesla'nın diğer üreticilerin zaman zaman yaptığı gibi tonlarını yenileyip (daha canlı bir renk ile yenilemek) yenilemeyeceği sorulan Musk, bunun şimdilik mümkün olmadığını söyledi. “Paleti ancak cehennemde değiştirirsiniz, çünkü bu arabalar 20 yıl boyunca eskimeyecek” dedi ve şöyle ekledi. “Her renk değişiminde özellikle Model 3 için uzun ve acı bir kuyruk var.”

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder