İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Skandal İddia: Bimde Satılan Balık Kraker Domuz Kılı Yada Saçı İçeriyor Olabilir! - bannygo.com

Skandal İddia: Bimde Satılan Balık Kraker Domuz Kılı yada Saçı İçeriyor Olabilir!

Abone Ol Google News Logo
Ella Switiz
570472 kişi okudu
5 1

Sosyal medya bugün, BİM marketler zincirinde satılan balık krakerin içinde domuz kılı yada saçı olup olmadığını tartışıyor.

Balık Kraker Domuz Kılı

Skandal ilk olarak daha önceki paylaşımları ile insanların güvenini kazanan Gıda Dedektifi adlı kullanıcıdan geldi. Sosyal medya fenomeni sayfa, yaptığı her paylaşıma eklediği araştırma belgeleri ve diğer gerçeklik dökümanları ile fanlarına ne kadar kaliteli bir iş yaptığını gösteriyor.

Skandalı ortaya atan sayfanın söylediğine göre, balık krakeri L-sistein adlı bir madde içeriyor ve bunun hammaddesi de domuzun kılı yada saçı dediğimiz bölgesinden elde ediliyor.

Öncelikle, L-sistein, insanların alması gereken 20 proteinden biridir ve doğada zaten hali hazırda bulunur. L-sistein insan vücudunda sentezlenmesi ile birlikte diğer kabuklu yemişlerde, meyve, et ve benzeri ürünlerde bulunabilir.

Ancak en çok bulunduğu kısım, yün, kıl, toynak ve tüy benzeri bölgelerdir.

Endüstriyel olarak ilk kullanımı 19.yy’ın başlarında görüldü ve hayvanların kıl, yün, toynak gibi kısımlarından çıkarılmaya başladı. Her 1 ton için yaklaşık 100kg L-sistein edilebiliyor.

Çin gibi küresel pazarlara yön veren bazı Asya ülkelerinde domuz kılı üzerinden elde edilen L-sistein küresel pazarda yıllık 5000 tonluk bir satış hacmine sahiptir. Bu da ne kadar fazla kullanıldığını anlayabileceğiniz bir diğer bölüm.

L-sistein, dünyada sadece Japonya ve Almanya’da hayvansal yada insan kökenli olmayan hammaddelerden üretilir.

Türk Gıda Kodeksi ürünün ülkemizde kullanılmasından dolayı rahatsız olmuş ki, ekmeklik unlarda yasaklamıştır. Ancak nedendir bilinmez bazı endüstriyel kullanımlara izin vermiş.

Gelelim balık kraker olayına, Gıda Dedektifinin dediğine göre ürünün ambalajında Türkçe bölümde yer almayan L-sistein ifadesi bir sebeble Fransızcasında yer alıyor.

Balık Kraker Krınkıl

Ürün üzerinde bulunan “herhangi bir domuz yağı yada katkı maddesi içermez” yazısı da oldukça şaibeli bir durum.

Ayrıca ürünün herhangi bir helal sertifikası olmadığını da düşünürsek bu çılgın adama hak vermemek elde değil.

Her ne sebeple olursa olsun, Türkçe içerik bilgisinde yer almayan L-sistein bileşeninin Fransızca bilgisinde yazması bile tüketicinin koyulduğu durumu açıklar nitelikte.

En çok tüketilen ekmeklik unda yasaklı olan bu bileşen nasıl olurda çocukların hergün tükettiği ve kolayca ulaşabileceği “Balık Kraker” de bulunabilir. Kaldı ki bu bir kere etiketleme mevzuatına bile aykırı.

Umarız Tarım ve Orman bakanlığımız bu konuda bazı reel adımlar atar ve Ne yediğimizi bilmemiz konusunda yardımcı olur.

Yorumlar (3 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 4 yıl önce

  bunları da bilmiyorsanız ne diyeyim

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 4 yıl önce

  Kim bilir bize daha neleri yedirmisler

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 4 yıl önce

  bim üretici firma değildir-ürünlerini başka firmalara yaptırır-örnek vıp isimli kahve bim için nescafe frmasınca üretilir-nescafe yi yahudi diye almayan haji amca nescafe nin üretimi olan vıp kahveyi huşuu içinde içmektedir

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla