İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Reklamları Engellemek İçin En İyi Tarayıcı (Chrome Artık Yeterli Değil) - bannygo.com

Reklamları Engellemek İçin En İyi Tarayıcı (Chrome Artık Yeterli Değil)

Abone Ol Google News Logo
Halil Emre Sefer
671852 kişi okudu
4.5 9

Chrome’dan uzaklaşmak için yeterli nedenimiz yokmuş gibi. Google da içerik engelleyen tarayıcı uzantılarının (reklam engelleyicileri de dâhil olmak üzere) Chrome’da çalışmasını olumsuz yönde etkileyen değişikliklerden iki katına çıktı.

Buna neden olan teknik değişiklikler biraz karışıktır, ancak çoğunlukta Chrome uzantılarının nasıl çalıştığıyla ilgili olarak yöneticisi V3 adlı yeni uygulanan bir sistemden kaynaklanmaktadır. Geçiş, eski API’lerin kullanımdan kaldırılmasına ve birçok reklam engelleme uygulamasının çalıştığı teknolojiye son vermesine neden oldu. Bu, geliştiricileri daha az etkili içerik engelleme yöntemlerine geçmeye zorlar; bu birden fazla reklam engelleme uzantısı kullanıyor olsanız bile, bir sayfayı daha fazla reklam gelmesi anlamına gelir.

Bu kuralın tek çözümü kurumsal Chrome kullanıcıları için olacaktır – bu kullanıcıların yalnızca küçük bir kısmının Chrome ile tamamen reklamsız bir tarama deneyimine sahip olabileceği anlamına gelir. Elbette, Chrome 2018’de kendi yerel reklam engelleme özelliğini sundu, ancak yalnızca önceden tanımlanmış belirli görüntüleme kurallarını ihlal eden reklamlar ile sınırlı kalıyor.

Karmaşık teknik değişikliklere rağmen, değişikliğin arkasındaki sebep basittir:  Google parasının çoğunu reklam yoluyla kazanır, bu nedenle birinci taraf tarayıcılarındaki reklam engelleyicileri etkinliğini azaltmak, daha fazla reklamdan para kazanmalarını sağlar. Bununla birlikte, Google çıkıp bunu söylemek yerine performans endişelerindeki değişiklikleri işaretleyecektir. Her iki şekilde de, Manifest V3, reklam engelleyicilerin Chrome’da çok daha az etkili olacağı anlamına gelir.

O zaman yeni bir tarayıcı bulma zamanı. Bazı alternatifleri düşünelim.

En iyi reklam engelleyici tarayıcılar

Brave

Brave Browser - Tarayıcı

Brave, reklamları engellemek için en akıllıca seçimdir. Tarayıcı, özellikle reklamsız bir deneyim olarak oluşturulmuş ve yerleşik reklam engelleme yeteneklerine e izleme karşıtı teknolojiye sahiptir. Aynı zamanda internette hemen hemen her yerde güvenli HTTPS kullanmaktadır. Ayrıca, bir reklam çıkma olasılığı daha azdır. Birçok seçeneğe kıyasla daha hızlı bir tarama deneyimi anlamına geliyor.

İronik olarak Brave geçenlerde yeni bir tercih edilen reklam hizmeti başlattı. Normalde çevrimiçi reklamlarda bulduklarımızdan tamamen farklı bir modeldir. Brave, yeni sistemin çevrimiçi reklamcılığın tamamen çalışma biçimini değiştireceğini umuyor, ancak iyi haber ise, Brave tarayıcısındaki web sayfalarına, düzenli aralıklarla reklam vermeye karar verseniz bile, bunu kabul edeceklerini sanmıyorum.

Firefox

Firefox Browser - Tarayıcı

Firefox muhtemelen, bir Chrome alternatifi ararken düşünülen ilk tarayıcı olacak. Bunun da iyi bir nedeni var: Firefox’un varsayılan gizlilik ayarları Chrome’un kullanıma hazır olduğundan tarama deneyiminizi daha iyi ayarlamak için özelleştirebileceğiniz tonlarca ayar var. Firefox’un mobil sürümü aynı zamanda en iyi performansı gösteren mobil tarayıcılardan biridir. Reklam konusunu düşünürsek Firefox’un bu konuda iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Opera

Opera Browser - Tarayıcı

Opera reklamları engeller olsa da Ad Blocker ziyade tescili arka uç teknolojisinin bütünleşmiş bir sürümünü kullanır oldukça verimli ve hızlı, ama yine de etkili olduğunu düşünüyoruz.

Opera hem masaüstü hem de mobil cihazlara ücretsiz bir tarayıcıdır. Dahili bir VPN ile gelen birkaç tarayıcıdan biri olarak da dikkat çekiyor diyebiliriz. Bazı sayfaların daha yavaş yüklenebilir bunun çözümü için bazı ayarları incelemeniz gerekebilir.

Sırasıyla deneyin

En çok neyi sevdiğinizi bulmak için tüm bu seçenekleri deneyip size uygun bir tarayıcı bulup indirebilirsiniz.  Aslında, bazılarının belirli görevlerde diğerlerinden daha iyi olması nedeniyle, herhangi bir zamanda en az iki veya üç tarayıcının yüklü olmasını öneririz. Eğer bir siteye girdiğinizde önünüze bir reklam çıkıp sinirlenmek istemiyorsanız, Chrome’un ilerlemesinden kaçınmak sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bizce en iyi seçenek en iyi tarayıcıları deneyip bir iki tarayıcıyı bilgisayarınıza yüklemektir.

Yorumlar (3 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 2 yıl önce

  Mobil için brave reklam engellemede bir numara tavsiye ederim.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 3 yıl önce

  avast secure browser kullanıom katı modda reklamların 99 unu engelliyor birde u block orgins ve adgurad pop op blocker ve abp kullanıyom 0 reklam 0 sıkıntı izleyiciler herşey dahi engelleniyor istediğim filimi izliom reklam görmeden pop up görmeden

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  Bende sıkıldım bu reklamlardan dkda bir çıkıyo iyi oldu bu bilgi

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla