İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Playstation 5 Ve Xbox Two Neler Vaat Ediyor? Ne Bekleyebiliriz? - bannygo.com

Playstation 5 ve Xbox Two Neler Vaat ediyor? Ne Bekleyebiliriz?

Abone Ol Google News Logo
Zafer Ogün Sefer
667671 kişi okudu
5 1

İnanır mısın, yeni nesil konsollar hakkında konuşma zamanı tekrar geldi. PS4 ve Xbox One neredeyse sekiz yıldır hizmet veriyor. Ve yeni bir oyun makinesi üretme konusunda ne kadar titiz ve gizli bir süreç geliştiriyor olsalar da Los Angeles’taki E3 basın toplantısı bize heyecan verici duyurularda bulundu.

Playstation 5 ve Xbox 2

Son zamanlarda, Xbox, Xbox 2 olarak adlandırılabilecek bir şeyin kod adı olan Proje Scarlett’i paylaştı. Öte yandan Sony bu gelişmeler konusunda sessiz kalmayı tercih etti. Ancak PS4’ün geliştirilmesine ve gelecekte ki özelliklerine yönelik son birkaç yılda bazı ipuçları ve bu ipuçlarını kabul eden onaylamalar yaptı. İşte yeni PS sürümünden bekleyebileceğimiz şeyler.

Gücünde Artış

AMD

AMD ile güçlendirilmiş, yeni nesil Playstation ve Xbox konsolları piyasaya yeni bir yumruk darbesi vuracak gibi görünüyor. Japon konsolunun, mevcut yüksek özellikli ve masaüstü kurumlarına sunulan 8 çekirdekli AMD yonga seti ve Navi GPU ile çalıştırılması planlanıyor. Xbox için de yine benzer şekilde jenerasyonun en güçlü konsolu olan Xbox One X’ten dört kat daha güçlü olmayı vaat eden Zen 2 ve Navi mimarisi kullanılacak.

Sınıfının en iyisi olan CPU ve GPU’ların eşleştirilmesi, filmlerde CGI modellerini aydınlatmak için kullanılan ve bir Hollywood tekniği olan gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi de sağlayacak.

Tüm bu güç sayesinde, oyun geliştiricileri bugüne kadar konsol oyunlarının gücünün yetmediği zorlu durumlarla daha kolay mücadele edebilecek ve daha gerçekçi modellemeler ile birlikte gerçekçi görünümler sağlayabilecek ve kendi sınırlarını da zorlayabilecekler.

Oyuncular, tereyağı gibi pürüzsüz 120Hz kare hızlarında oynamayı dört gözle bekleyebilirler, çünkü yeni konsollar, 4K’lık oyun standardını destekleyecek ve potansiyel olarak 8K çıkış gücüne de sahip olacak.

Hızda ciddi bir sıçrama sağlamak, yeni nesil konsolların, modern solid-state sürücülerine geçiş yapması anlamına geliyor. Yük hızları buna ilişkin yaklaşık 40 kat daha hızlı olacak. Böylece oyun dünyaları, geliştiricilerin daha fazla detay koymayı isteyecekleri ve bu kadar fazla detaya karşın herhangi bir donma, kasma, kitlenme gibi bir sorunla karşılaşmayacakları anlamına da geliyor.

Bu konsolların nasıl görüneceği hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Ancak içlerinde heyecanlanacak çok şey var.

Eski Oyunlarını Oyna

Eski Oyunlarını Oyna

Dördüncü nesil konsollarla geliştiriciler, oyuncuları yeni makinelerini hemen almaya teşvik etmek ve oyuncuları eski konsollarını ve düzinelerce oyunu fişten çekmeye ikna etmek yerine eski konsol oyunlarının yeni konsollar üzerinde de oynanabileceğini belirtti.

Xbox ve Playstation muhtemelen sıkıntılardan çok şey öğrendi ve yaklaşmakta olan konsolların geriye dönük uyumluluğunu da açıklama gereği duydu. Artık yeni konsollarda Xbox 360 oyun kütüphanenizi terk ederken hissettiğiniz o duygusal acıyı hissetmeyeceksiniz.

PS4 sahipleri de Sony şirketinden benzer açıklama beklediler.

Sony durumla alakalı benzer cümleler ile şunları söyledi.

PS4 sahipleri, PS5’in tüm eski oyunları oynatacağını bilmekten mutlu olacaklardır.

Ancak yeni Xbox, pastayı burada alıyor, orijinalinden beri tüm Xbox konsolları için geriye dönük uyumluluk vaat ediyor (Hala sakladığınızı varsayarak). Ayrıca mevcut tüm Xbox çevre birimlerinin, mevcut kontrol cihazları ve kulaklıklar gibi, yeni nesil konsollarla çalışacağını doğrulamak için kendi yollarını kullandılar. “Tasarruf Düşünün!”.

Ve geriye dönük uyumluluk da tek bir şey ifade ediyor. Diskler.

Bulutta oyun oynamak

Bulutta oyun oynamak

Google, “Video oyunları için Netflix” gibi bir ifadeyle planlarını yüksek sesle ilan etmiş olabilir. Ancak Playstation ve Xbox’ın kendi video oyunları hakkında ki sürpriz duyuruları sevenleri için umut getirdi.

Daha da büyük sürpriz, rakiplerin birlikte çalışması ve kendi bulut hizmetlerini yürütmek için kaynakları paylaşma kararı alan iş birliği, bu eski konsol üreticilerinin ortak çalışmalarına başlamak için AI (Yapay zekâ) ve bazı veriler gibi altyapı paylaşımını içerecektir.

Kime karşı olduklarını düşündüğünüz zaman iş birliği pek şaşırtıcı değil.

Google’ın oyunlar üzerinde sağlam bir soyağacı olmayabilir, ancak kesinlikle mevcut yapıyı altüst edecek altyapıya ve uzmanlığa sahiptir. Bulut oyunlarının yarışta inanılmaz fark atacağı gerçeğini unutmayalım. Keza ülkemizin sevilen oyunlarından; Counter Strike, Gta 5, COD gibi oyunları Google Chrome üzerinden oynamak konsollara olan iştahımızı kapatacak bir gerçek olacaktır. Ve burada etkili rolü oyun geliştiricilerinin oynayacağını buna ilişkin hepimiz için iyi olan bir rekabet doğuracağı da aşikâr.

Solid-state sürücüleri ağır grafikleri ve büyük dosyaları hızlı bir şekilde oluşturabileceğinden konsollara artık evimizde ihtiyaç hissetmeyebiliriz. Stadia’nın veri merkezleri yerine aynı zamanda daha hızlı ve daha kusursuz bir render anlamına da gelebilir. Bu, Sony ve Microsoft’un Google’da kullanabileceği yeni bir nokta olabilir.

Hemen bir tane alabilir miyim?

Nintendo Switch - Fortnite

Sony ve Microsoft yıllar boyunca istediklerimizi gerçekten etkilediler. Geriye dönük uyumluluk ve iç taraftaki donanımsal geliştirmeler ve ciddi bir hız artışı ile bizi heyecanlandıracak çok şey veriyorlar. Fakat ironik olarak, muhtemelen bekleyebileceğimiz anlamına da geliyor.

Gerçekten heyecan verici haberler uzun vadede geliyor!

Grafik güncellemeleri sayesinde oyunlar daha güzel olacak. 8K oyun sesleri ile karşı konulamaz bir hale geliyor. Ancak 8K TV’ler günümüzde çoğu evde kolayca bulunabilecek bir şey değil ve 120Hz ekranda şimdilik evlerimizde yok.

Bulut oyunu kesinlikle geleceğe benziyor. Fakat şu an için pek az geliştirici 4K oyunları anında yapabilecek kadar bir maliyete girebilir.

Yeni nesil konsollar kesinlikle umut verici görünüyor, ama bekleyelim ve görelim.

Yorumlar (1 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  Evdeki televizyonların çoğunun 60Hz olduğunu düşünürsek bizim için çok mükemmel görüntü kaliteleri sağlamayacak gibi duruyor.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla