İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Mars 2020 SuperCam Cihazı Başarıyla Kuruldu - bannygo.com

Mars 2020 SuperCam Cihazı Başarıyla Kuruldu

Abone Ol Google News Logo
Özge Betik
630455 kişi okudu
5 5

CA, Pasadena, NAS'taki NASA Jet Propulsion laboratuvar'ındaki mühendisler, Mars 2020 rover'ine kritik bir araç yerleştirmeyi başardılar. Yeni cihaz SuperCam Mast Ünitesidir.

Mars 2020 SuperCam

SuperCam, 20 metreden daha uzun bir mesafeden bir kalem noktası kadar küçük olan hedeflerin kimyasal ve mineral yapısını tanımlayabilen bir kamera, lazer ve spektrometre gibi çeşitli bileşenlere sahiptir.

SuperCam, Keşif cihazının bir parçası olarak Mars'ta yer alan ChemCam'in yeni nesil bir sürümüdür.

SuperCam ABD, Fransa ve İspanya tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir. Fransanın, SuperCam için son uçuş donanımını sağlamasından sonra 25 Haziran 2019'da Mars 2020 roverine tamamen entegre edildi. Son montaj, Uzay Aracı Meclisi Tesisi'nin Yüksek Bay 1 JPL'deki temiz odasında yapıldı.

SuperCam, bilim adamları tarafından Mars 2020 roverinin gezegen üzerindeki geçmiş yaşamın kanıtlarını bulmaya çalıştıkları sırada, Mars'taki kayaları ve toprağı incelemek için kullanılacak.

NASA'nın hala yapacak çok işi var; Önümüzdeki haftalarda, Mars 2020 Örnek Önbellekleme Sistemi kurulacak. Bu sistem 17 farklı motora sahip ve gelecekteki görevlerle Dünya'ya geri gönderilmek üzere Mars yüzeyinde bırakılacak olan Marslı kaya ve toprak örneklerini toplamak için tasarlanmıştır.

Mars 2020, Temmuz 2020'de Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan fırlatılacak ve Şubat 2021'de Jezero Krateri'nde Mars'a inecek.

SuperCam nerede üretildi?

SuperCam, New Mexico'daki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı tarafından yönetilen ve cihazın vücut biriminin yapıldığı ilk yerdir.

Gezginin bu kısmı, gezginin gövdesine Mayıs ayında kuruldu ve spektrometreler, kontrol elektroniği ve yazılımlar içeriyordu. Tam bir Mast ünitesi bir lazer, teleskop, kamera, kızılötesi spektrometre ve bir mikrofondan oluşur.

Yorumlar (1 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 3 yıl önce

  Supercam fransa' da Tolulouse şehrinde CNES de uretilmis fransiz ses ve goruntu lazer camera sistemidir. 300 e yakin muhendis calismistir.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla