İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Lifli Ve Yoğurtlu Diyet Ölümcül Kanser Riskini Azaltabilir - bannygo.com

Lifli ve Yoğurtlu Diyet Ölümcül Kanser Riskini Azaltabilir

Abone Ol Google News Logo
Ella Switiz
610314 kişi okudu
5 1

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nden yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, yüksek miktarda lif ve yoğurt içeren bir yemek akciğer kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Sonuçlar, her iki ürünün, özellikle lif ve yoğurtun bağırsak sağlığındaki olumlu değişikliklerinin her ikisinin de tüketilmesiyle ilişkili sağlık yararları üzerine bir araştırma grubuna dayanmaktadır.

Lifli ve yoğurtlu diyet

Yoğurt, fermente edilmiş bir gıda ürünüdür, yani çok sayıda faydalı bakteri içerir. Bu arada diyet lifi, esas olarak kişinin bağırsağında bulunan bakteriler için yakıt olup, birisinin bağırsak mikrobiyomunu desteklemesine ve sonuç olarak genel sağlığın iyileşmesine yardımcı olur.

Düzenli olarak tüketilen fermente gıdalar ve yüksek miktarda diyet lifi birçok sağlık yararına bağlanmıştır.

Bağırsak mikrobiyomunu ve sindirimini desteklemeye ek olarak, araştırmalar yoğurt ve yüksek lifli gıdaların gastrointestinal kanser ve kardiyovasküler hastalığa karşı korunmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Son çalışma aynı zamanda bu iki yiyeceğin de tüketilmesinin akciğer kanserine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Lifli ve yoğurtlu diyet

Bulgular, Avrupa, Asya ve ABD'de yaklaşık 1,4 milyon kişiyi topluca dahil eden geçmiş çalışmalardan elde edilen verilerin analizinden kaynaklanmaktadır. Araştırmacılar, rakamları düşürürken, en fazla diyet lifi ve yoğurt miktarını yiyenlerin, en düşük miktarları yiyenlere kıyasla akciğer kanseri riskinde yüzde 33'lük büyük bir düşüş olduğunu tespit ettiler.

Bu diyet ve düşük akciğer kanseri riski arasındaki bağlantı, erkek ve kadınlarda, şu ana kadar sigara içmeyen insanlar arasında hiç sigara içmeyen insanlar da dahil olmak üzere, farklı arka gruplardan kadınlarda bulundu. Prebiyotik (diyet lifi) ve probiyotik (fermente yoğurt) kombinasyonunun bu yararı sağladığı düşünülmektedir.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder