İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Facebook ABD'de Kan Bağışını Kolaylaştıracak Bir Güncelleme Geliştirdi - bannygo.com

Facebook ABD'de Kan Bağışını Kolaylaştıracak Bir Güncelleme Geliştirdi

Abone Ol Google News Logo
Özge Betik
656425 kişi okudu
5 1

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan kan bankalarının, bağış yapan kişilerin yakın zamanda bir düşüş eğiliminde olduğunu söylemesi üzerine Facebook harekete geçti.

Facebook’un kan bağışı sorunuyla da başa çıkma çabası gerçekten takdire şayan, bildiğiniz gibi daha öncesinde deprem ve olası kötü durumlarda iyi olup olmadığınızı bildirmenizi sağlayan bazı özel algoritmaları yayına almıştı. Ama kan bağışını destekleyici birkaç hamle yapması da Mark Zuckerberg’e olan hayranlığımızı bir tık daha arttırmış gibi görünüyor.

Facebook Kan Bağışı

Bu güncellemeyi ilk olarak ABD’deki belli başlı şehirlerde bulunan Facebook kullanıcıları görmeye başlayacak ve bağışçılara, ihtiyacı olan yakınındaki bir kan bağış merkezini bulması yönünde talimatlar verecek.

Kan bağışları, acil servis odaları ve cerrahi merkezler de dahil olmak üzere çeşitli sağlık bakım ortamlarında kritik bir bileşen olmaya devam etmektedir. Mevcut talep seviyeleri, ABD’de günlük olarak on binlerce bağışçı gerektirmektedir. Ancak kan bağışı sayısı özellikle yaz ve kış aylarında son derece düşmektedir.

Facebook

Aslında Facebook’un kan bağışlarına odaklanması yeni bir şey değil – 2017 yılında yine yakındaki kan bağış merkezlerini bulmayı kolaylaştıracak güncellemeyi Pakistan, Hindistan, Brezilya ve Bangladeş’e yönelik aktif hale getirmişti. O zamandan beri, şirket yaklaşık 35 milyondan fazla insanın kayıt yaptırdığını iletti. Platform üzerindeki bu istatistiksel veriler güncellemeyi gören insanların yaklaşık %20’sinde karar değişikliği olduğunu ve insanlara yönelik bir farkındalık oluşturduğunu gösteriyor.

Ne zaman yayınlanacak?

Facebook Kan Bağışı

11 Haziran’da Facebook bu özelliği, ABD kullanıcıları için sunmayı planladığını belirtmişti. Henüz Türkiye için bu şekilde bir sistem düşünülmese de sonraki güncellemelerde belki bizim içinde bir geliştirme yapabilirler.

Bu özelliği ilk olarak, Washington, DC, San Francisco Körfez Bölgesi, Chicago, New York City ve Baltimore'da bulunan kullanıcılar görecek, ancak sonunda ABD'deki tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek.

Şirket, Amerikan Kızıl Haç, Rock River Valley Kan Merkezi, Vitalant ve diğer birçok kuruluşla ortaklık kurdu. Facebook aracılığıyla, kullanıcılar en yakın kan bağış merkezlerini bulabilir ve bağışçı olmak için kayıt olabilirler. Kaydolduklarında, kullanıcılar gerekli kan türleri de dahil olmak üzere merkezin kan bağışı ihtiyaçlarına yönelik bir mesaj alacaklar ve uygun durumlarda hızlıca gidip kan bağışlayacaklar.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder