İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Evinden Taşınmalı Mısın ? Yoksa Güzel Bir Dekorasyon Yeterli Mi? - bannygo.com

Evinden Taşınmalı mısın ? Yoksa Güzel Bir Dekorasyon Yeterli mi?

Abone Ol Google News Logo
Zafer Ogün Sefer
633093 kişi okudu
5 15

Büyüyüp, yaşlandıkça bir evin ihtiyaçlarınızı tamamen karşılaması neredeyse imkânsız hale gelir. Bu yüzden evinizde bazı ucuz dekorasyonlar yapabilir ya da yaşamaktan mutlu değilseniz, yeni bir ev satın almayı düşünebilirsiniz.

Ama evinizin yerini değiştirmek mi yoksa dekorasyon yapmak mı? Hangisi sizin için daha iyi olacak nasıl bilebilirsiniz?

Bu konuda dikkate alınması gereken birden fazla faktör bulunuyor. Bu faktörler sizin beğenip beğenmemenizle ilgili bile değil. Evinizi satma konusunda son bir karar vermeden önce bu konulara her açıdan baktığınıza emin olun.

Ev Dekorasyon Fikirleri

Ne zaman hareket etmelisin?

Eviniz, sizin ve ailenizin hayatlarınızı yaşama şeklini ağır şekilde etkiler. Odadan başlayıp kişisel faktörlere kadar baştan aşağı konforlu ve rahat etmek isterseniz. Fakat şu an ki eviniz ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa başka bir yerde ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir ev bulmayı da aklınıza getirebilirsiniz, işte o yıllardır biriken parayı çekme ve banka hesaplarınıza adios deme zamanının bazı işaretleri.

Özel ihtiyaçların var mı?

Eviniz için özel ihtiyaçlarınız olmazsa olmaz ise farklı bir ev satın almak veya sıfırdan tasarlamak en iyisi olabilir. Mevcut evinizi tabi ki yenileyip iyileştirebilirsiniz fakat bir eve ekleyemeyeceğiniz bazı şeyler vardır. Örneğin: Mobilite sorunlarını göz önünde bulundurun. Eğer evinizde çok fazla merdiven varsa bunları ne yazık ki kaldıramazsınız. Ya da odaların boyutlarını üst düzey iç mimari olmadan büyük ihtimalle değiştiremezsiniz.

Evinizin ihtiyaçlarını karşılamak için eşyaların ve yapıların değiştirilip değiştirilmeyeceği konusunda gerçekçi düşünmeye çalışın, eğer karasızlık içinde kaldıysanız evi satmanız büyük olasılıkla doğru cevap olacaktır.

Ev Dekorasyon Fikirleri

Yeteri kadar nakit paran yok mu?

Mevcut evinizi dizayn etmek, taşınmaktan daha ucuz olabilir, ancak finansman bulma konusu bambaşka ve zorlu bir süreç olabilir. Kapsamlı bir tadilat gerekiyorsa, bir ev öz sermaye kredisi veya bir kredi kartı limiti (Yenilemeler ve dekorasyon için) sizin için tek seçenek olabilir. Yeni bir ev satın alırken ya da dekorasyon düzenlemeleri yaparken, ödemeleri finanse etme ve azaltma konusunda emin olun daha fazla seçeneğiniz olacak

Yatırım mı yapmak istiyorsun?

Kısacası, yeni bir ev genellikle evinizi yenilemekten çok daha iyi bir yatırımdır. Ancak evinizi seviyorsanız ve satmayı beklemiyorsanız, yine de yatırımınızı geri döndürme konusunda endişeli olmayabilirsiniz. Birçok insan Bina yenilemesi, iç dizayn, mimari geliştirmeler evlerine yeni bir ev süsü vererek değerlerini 3 katına kadar arttırmayı başarmıştır. Tabii gayrimenkulü yatırım olarak görüyorsanız ve profesyonel anlamda bu işe merak sardıysanız, yeni bir ev almak sizin için daha iyi bir bahis olabilir.

Ne kadar harcadığınızı tam olarak bildiğinizden bölgedeki diğer evler ile karşılaştırabilir ve değer tahmini yapabilirsiniz. Bunları sağladığınızda, mülk yatırımının geri dönüşünü anlamak çokta zor olmasa gerek.

Evini seviyorsun ama hoşuna gitmeyen yerler mi var?

Ev Dekorasyon Fikirleri

Unutmayın, her zaman banyoyu temizlemek ya da duvarları boyamak için uğraşmanız gerekmiyor. Bazılarına bu aksiyonlar hoş gelebilir ama bunları yaptığınızda ne yüksek suç oranını düzeltebilir ne de yoğun trafiğe bir çözüm bulabilirsiniz. Bu yüzden en başından mükemmel bir yere yerleşmek ve daha sonra ihtiyaçlarınızı karşılayacak – değiştirebilecek nitelikte bir ev bulmaya çalışmak çok daha iyidir.

Sıkı bir bütçen mi var?

Hayallerinizdeki evi almak için ne kadar harcayabileceğinizi biliyor musunuz?

Yenilemeler; piyasa ve işgücü fiyatlarına bakılırsa çılgınca seviyelere ulaşmış durumda. Taşınmaya hazır bir ev satın almak, bütçeniz dahilinde bir yer alacağınızdan bazen dekorasyon yeniliklerine oranla daha mantıklı bir seçim olabiliyor. Buradaki asıl olay ne seviye bir geliştirme yapıyor olduğunuzdur.

Dizayn etmenin iyi yönleri yok mu?

Taşınma herkes için en iyi sebep olmayabilir. Mevcut evinizi yaşam tarzınıza uyacak şekilde geliştirebilir ve yeni bir ev satın alma sürecine göre çok daha ucuz bir giderle bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Bu yüzden Zaman – Fiyat ve Hatıralar eski evi dekore etmeyi ön planda tutan asıl kelimeler.

Konumunuzu seviyor musunuz?

Yaşadığın yeri seviyor musun?

O zaman şanslı olanlardan biri olduğunu kabul etmelisin. Mükemmel bir konumdan fedakârlık etmeden önce iyi düşünmenizde yarar var. Ne demişler:

Büyük bir mahallede en ucuz ev olmak her zaman en iyisidir. Çünkü evinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Küçük yer problemi mi?

Evinizde sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz şeyler konusunda gerçekçi olun. Ve bu evdeki problemler, hayatınızı etkileyen koca bir şikâyet listesine dahil olmadan önce tekrar düşünün.

Belki küçük yer problemi olan evinize, bir arka bahçe geliştirebilirsiniz. Ya da Alaturka olan Tuvaletinizi yeni ve gelişmiş olan bir Alafranga Tuvalet ile değiştirebilirsiniz. Böylece küçük sıkıntılar küçük kalır. Aynı şekilde banyo görüntüsü, yeterince fayans olmaması vb. sorunlarda bu olaylara dahil olabilir.

Bir çekiç kullanın

Evdeki dekorasyon geliştirmelerinden bazılarını kendiniz yaparak bir ton para tasarrufu yapabilirsiniz. Daha önce çekiç kullanan bir yapınız var ise, yenileme ile evinize resmen ucuza değer katabilirsiniz.

Malzemelerin parasını ödemek ve işi kendi başınıza yapmanız, bol miktarda ter ve değer oluşturur. Ayrıca tam olarak ne istediğinize yönelik çok iyi sonuçlar çıkarabilirsiniz.

Evinizle bir bağlantınız mı var?

Evle ilgili finansal kararların tamamen objektif olduğunu söylemekle birlikte, gerçek şu ki aslında oldukça duygusallar.

Evler, ailenin bir parçası gibi hissedilebilir ve yerinizle duygusal bir bağ kurmanın yanlış bir tarafı da yoktur. Eve geldiğinizde ya da zaten evde iseniz kafanızı kaldırın ve etrafınıza şöyle bir bakın, eğer gerçekten bir yuva sıcaklığında ev gibi hissediyorsanız bazı küçük unsurları göz ardı edebilirsiniz. Evinizi satmak, yuvanızı kaçırmak anlamına da gelebilir ve ileride bundan pişmanlıkta duyabilirsiniz.

Size neşe getirmeyecek yeni, parlak ve güzel görünümlü bir yer için eski evinizin hatıralarını ve duygularını değiştirmeyin.

Anılar ve Hatıralar

Özetle, harekete geçip geçmemeye karar vermek durumunuzla ilgili gerçekçi birkaç bilgiye yer verdik.

Evinizi satmak ve yeni bir tane almak ya da büyük bir tadilat yapmak gibi işlemler oldukça büyük kararlar. Hepimiz bazen evlerimizde olayların bizi çıldırttığı noktalara kadar bi şeyler yaşarız. Ama bu alacağımız büyük kararlara değmeyebilir. Birlikte yaşayabileceğiniz ve sevebileceğiniz bir karar almak için artıları ve eksileri tartmayı deneyin.

Siz nasıl bir karar tercih ederdiniz, yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Yorumlar (2 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Profil Resmi
  Halilemre.x.x - 5 yıl önce

  Benim o kadar fala param olsaydı evimin durumuna bağlı evim güzelse daha güzel dekorasyon yaparım ama evim kötüyse onunla uğraşmam yeni bir eve geçerim.

  0 Yanıtla
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Profil Resmi
  mia.khalifa - 5 yıl önce

  Evden taşınma düşüncesi için önemli ara başlıklara katılıyorum fakat eğer güzel bir ev alacak kadar param olsaydı asla sahip olduğum evin dekorasyonu ile uğraşmazdım. Sonuç olarak bu da benim sahip olduklarıma yeteri ilgiyi göstermeyişim olabilir. :)

  0 Yanıtla
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla