İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Dünyanın En Popüler Ve En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi - bannygo.com

Dünyanın En Popüler ve En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

Abone Ol Google News Logo
Hamza Durmuş
655828 kişi okudu
5 5

Tarih, eserlerin saklandığı bir kumbaraya dönüşüverdi evet müzeler yada müzelerimiz turizm sektörünün büyük bir kısmına hitap eder kendileri, dünyanın en güzel müzeleri veya en popüler müzeleri merak konusu olmuş durumda. Şaka bir yana bu eserlerin korunması gözetilmesi günümüz dünyasında ve güvenliği açısından büyük önem arz ediyor. Dünyada en çok ziyaret edilen müzeler listesinde başı kim çekiyor merak konusu hadi hep beraber bakalım.

 

10-Taipei Ulusal Saray Müzesi

Tapei Ulusal Saray Müzesi

Tayvan ülkesinin milli müzesi diyebiliriz 500 bin üzeri eseri bulunduruyor çeşitli çini sanatları ve metal işçilikler müzede sergileniyor 8.000 senelik doğu asya tarihine yön veren müzelerden biri, dünyanın bir çok ülkesinden ziyaretçi akınına tabi tutulan bu müthiş bina son senelerdede oldukça meşhur ve popüler her yıl 4 .500.000 kişi bu müzeyi ziyaret ediyor.

9-Ermitaj Müzesi

Ermitaj Müzesi

Dünyanın en büyük müzesi diyebiliriz rusya'nın incisi olan bu müze St.petersburg'da bulunuyor, başta değerli tablolar olmak üzere toplam 2 milyondan fazla eser barındırmaktadır 1852'den bu yana halka açık olan bu müze zengin mimari ile beraber yılda 4.500.000 milyondan fazla ziyaretçi akını'na tabi tutuluyor.

8-National Gallery

National Gallery Müzesi

İngilzi ulusal galeri müzesi 3.000 üzerinde değerli eşya barındıran müze ülkedeki en popüler müzelerden biridir. John van Eyck'in arnolfini portesi vb. Bir çok çeşitli eserler sergileniyor, Bildiğiniz gibi londraki tüm müzelerde olduğu gibi ücretsiz giriş hakkı'nı misafirlerine sunuyor, Her yıl yaklaşık 5.510.000 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

7-Tate Modern Müzesi

Tate Modern Müzesi

90'ların sonuna kadar elektrik üretim istasyonu olan bu devasa müze endüstri zamanlarından feyz alan bina büyük bir bacaya sahip kendine has bir tarzı mevcut, karatöryal duruşu ile de ünlü olan müze modern ve çağdaş sanat eserleri, çok yaratıcı bir şekilde dizayn edilmiştir ,Tate Modern müzesi yılda 5.850.000 kişiyi ağırlamaktadır.

6-Ulusal Sanat Galerisi

Ulusal Sanat Galerisi

Amerikan Rüya'sı diyebilirmiyiz ? tam da evet işte doğru adres amerika birleşik devletleri'nin başkentinde bulunan bu devasa müze 3 bölümden oluşmaktadır. bu bölümler Heykel bahçesi,doğu tarafı ve batı tarafı, batı bölümü en eski bölümlerden biri avrupalı değerli kişilere ev sahipliği yapmıştır doğu binası günümüz ve modern bölümlerden oluşmaktadır heykel bahçesi'de devasa ve birbirinden güzel heykellerin sergilendiği açık hava alanı diyebiliriz kısacası yıllık 5.326.000 kişi bu müzeyi ziyaret etmektedir.

5-Britanya Müzesi

Britanya Müzesi

Britanya müzesi 2 milyondan fazla esere tanıklık ediyor diyebilriz 1753 yılından itibaren kurulan ve günümüze sapa sağlam gelen yaşayan tarih müzesi madalyonlar ve eski tarihi paralar'la başı çeken bu efsane müze çok büyük bir kütüphaneyide beraber barındırıyor, Dünta uluslarının ve kültürlerinin de eserlerini barındırmakla beraber toplam 9 milyon adede yakın nesneyi muhafaza ediyor, İnsanlık tarihinin en eski eserlerinden günümüze kadar her eser bu müzede sergileniyor konum olarak londra'da bulunan britanya müzesi yıllık 6 milyon misafir ağırlamaktadır.

4-Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri Çok eski tarihe dayanan geçmişi ile merak uyandırıyor, Müzenin tarihi 1506 yılında Papa julius ve oğullarına dayanıyor. bu zamana kadar vatikan tarafından toplanan eserler için müzeye genişletmeler yapıldı vatikan müzesinde en önemli olarak Raphael tarafından atina okulu ve Michelengelo'nun pieta ve sistine şapeli yerini alıyor. Vatikan müzeleri yılda 6.213.000 kişi'yi ağırlıyor.

3-Metropolitan Müzesi

Metropolitan Müzesi

New York'taki en ünlü müze 1870 yılında açıldı çok bir eseri olmayan müze bu zamana kadar çok fazla koleksiyon muhafaza etmeyi başardı, Resimler,heykeller,müzik aletleri ve her çelit nesne barındırıyor. İnsanoğlunu bilimde nasıl ilerlediğini iyice anlamak istiyorsanız bu güzel müzeyi gezmenizi tavsiye ederim yılda 7 milyondan fazla ziyaretçi akınına maaruz kalıyor.

2- Çin Ulusal Müzesi

Çin Ulusal Müzesi

Çin ulusal müzesi ülkenin tarihin ve sanatın lider olarak biliniyor,Bu devasa müze 2003 yılında Çin devrim müzesi ile beraber kurulmuştu, Yeni kurulmasına rağmen bir çok antik çin eseri barındıran bu devasa müze 1 milyondan fazla nesneyi' beraber sergiliyor dünyanın her yerinden ziyaretçi akınına tanık olan müze'de olanüstü tarihi parçalar bulunuyor yılda 8.129.000 kişi bu müzeyi ziyaret ediyor.

1- Louvre Müzesi

Louvre Müzesi

Paris'teki bu Louvre müzesi Dünyanın en popüler ve en çok ziyaret edilen müzesi ünvanını taşıyor, Aslen bir saray olarak kurulan müze 1684 yılında dünya standartlarının üstüne çıkarıldı, 40.000 nesnesi ile göz kamaştırmaya günümüze kadar devam etti ve ediyor en ünlü eserlerinden biri olan leonardo da vinci'nin mona lisa'sına sahip bu bana real madrid'in ronaldoya sahip olmasını hatırlatıyor. çünkü bu eserler rönesansın öncüleri diyebilriz. Louvre 2018 yılında 10 milyondan fazlakişiyi ağırladı ve dünyanın en popüler müzesi ünvanını elinde bulunduruyor.

Yorumlar (1 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  Fransanın müzeleri çok güzel gerçekten Louvreye gidip etkilenmeyen insan görmedim.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla