İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Dünyanın En Lezzetli 15 Mutfağı - bannygo.com

Dünyanın En Lezzetli 15 Mutfağı

Abone Ol Google News Logo
Hamza Durmuş
651196 kişi okudu
5 1

Herkeze merhabalar yemek dediğimizde aklımıza neler gelmiyorki, şuan karnınızı acıktırmış olabilirim ama güzel tarafından bakmakta fayda var dünyanın heryerine özgü farklı yemek kültürleri bulunuyor aslında ülkeden çok bölge olarakta ele alabiliriz bunu örneğin asya coğrafyası ve avrupa coğrafyası arasındaki yemek farklılıkları gözle görülür biçimde fazla hadi hep beraber dünyanın en güzel yemeklerine sahip 15 ülkeyi inceleyelim.

15 - Hint  Mutfağı

Hint Mutfağı

Dünyanın en karmaşık ve farklı çeşitli yemeklerine sahip hindistan , aşırı baharatlar ve soslar kullanarak yemeklerine çeşitlilik katan bir ülke, ülke genel olarak büyük bir çoğrafyada ve farklı kültürlerden etkilendiği için her bölgesinde farklı yemek alışkanlıkları görebiliyorsunuz , vejeteryan bir mutfağa sahip olan hintliler bazen deniz ürünleri ve başka et çeşitleride yemeklerinde kullanabiliiyor.

14 - Arap  Mutfağı

Arap  Mutfağı

Orta doğu'nun etkisinden bahsetmek aslında yalan sayılmaz bu coğrafyanın kendine özgü lezzetleri var Arap yarımadası ve insanları yemekleri baharatlı, etli ve biraz yağlı seviyor diyebiliriz misafirliğe gittiğinizde sizi yemeğe davet ederler ve eşlik etmenizi isterler sofra fakir olsa bile bu orta doğu kültürlerinin ortak mirası diyebiliriz. arap mutfağı dünyaca ünlü ve tanınan bir yemek kültürüne sahip olduğunu söylemek doğru olucaktır çünkü medeniyetlerin başladığı ender bir merkez dyebiliriz. Yemeklerde bol miiktarda sığır eti ve pilav ve bunun yanında salata çeşitleri bulunuyor.

13 - ABD  Mutfağı

ABD  Mutfağı

ABD'nin düşünülenin aksine kesinlikle sağlam bir yemek kültürü var demek lazım fast food alışkanlığı bir yana geleneksel ABD yemeklerinden bahsetmek gayet mantıklı olucaktır. ABD geçmişte çok göç almış ve köle ticareti sayesinde yemek kültüründe farklılıklar ortaya çıkmıştır. Coğrafi keşiflerden bu kıtanın bulunulmasından bu yane geleneksel ABD yemeklerinden biride hindi yemeği ve fırında kızarmış tavuk diyebiliriz bu yemekler ABD'li ailelerin geleneksel tükettiği enfes tatlardan biridir, ayrıca patates kızartması ve hot dog gibi lezzetlerinde  bu ülkeden çıktığını belirtmek son derece önemli.

12 - Çin  Mutfağı

Çin  Mutfağı

Diğer ülkelerin aksine Çin yemek kültürü o kadar geniş menülere sahipki oraya gittiğinizde ne yemeliyim sorusunu kendinize sorucaksınız. Çin halkı yemeklerine çok önem verirler biz türklerde toprak nasıl namus demekse onlarda yemek kesinlikle öyle yemeklerine laf ettirmezler ve Çin mutfağını korurlar  köpek eti vb etleri yemeklerinde kullanırlar dünyanın her yerinde Çin lokantalarına rast gelmeniz sizi şaşırtmasın. Çin böreği ekşi tavuk ve pilav yemekleri meşhurdur ayrıca pirinç yemeği çok severler sadece pilavın yanı sıra başka yemeklerdede pirinç kullanırlar ikram olarak müşterilere verirler, yemekler büyük parçalar haline veriliyor çatal kaşık gibi eşyalar kullanmak çin kültüründe ayıp bu yüzden yemekleri chopstick ile yemeleri ünlüdür.

11 - İsviçre Mutfağı

İsviçre Mutfağı

Avrupa'nın tam ortası isviçre evet hem çeşit çeşit hemde lezzetli yemeklerden bahsedicek olursak bol meyve ve sebzeli mutfakları ile çok ünlülerdir. Süt , Ekmek ve peynir'leri dünyaca ünlü olmakla beraber ülke olarak ihracatının bir kısmını gıda'dan karşılar, Kahvaltı kültürleri yaygın olmakla beraber kızarmış ekmek tereyağ ve bal gibi lezzetli öğeleri sofralarında bulundururlar. Mükemmel Çikolata ustalarına sahiptirler orası kesin çünkü isviçre çikolatası yemeyen aramızda kesinlikle yoktur.

10 - Japon Mutfağı

Japon Mutfağı

Japonya' kültür olarak çok zengin bir tarihe sahiptir. ve kültürlerine sahip çıkarlar yemek konusuna gelirsek evet yemekleri onlar için çok özeldir ve toz kondurmazlar diyebiliriz. Japon yemekleride dünyaca ünlü olmakla beraber bir çok şehirde ve ülkede lokantaları bulunuyor, en ünlü yemekleri arasında tabiki hepimizin bildiği suşi japonyanın amiral gemisidir. Asya ülkelerinin bir çoğu yemeklerinde pirinç kullanıyor japonyada tıpkı Çin gibi bu geleneğe uyuyor.

9 - Portekiz Mutfağı

Portekiz Mutfağı

Daha önce eminimki hiç görmediğiniz meyveleri bu ülkede görüceksiniz burası dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer desek aslında yalan söylemiş olmayız gerçekten inanılmaz bir havası var ve toprağı çok verimli okyanusa kıyısı olması hem balıkçılıkta hem tarımda Portekizi eşsiz kılıyor. en ünlü yemekleri bacalhau ( morina) bunlardan biridir, çok güzel balık yemekleri yaparlar kömür ateşi kullanımı yemeklerde oldukça yaygındır. Yemeklerine domuz eti kullanmayı ihmal etmezler en çok kullanılan et türüdür, zeytinyağlılardan tutun ünlü portekiz kırmızı şaraplarına kadar oldukça zengin bir miras bırakmışlar diyebiliriz.

8 - Yunan Mutfağı

Yunan Mutfağı

Tarih denilince akla gelen bir yer daha antik çağdan bu kültür yaygınlaşmıştır bizede yakın olan damak zevkleri sayesinde yabancı değiliz diyebiliriz Salatalar, Bonfileler ve Cacıklar daha neler neler saymakla bitmez zeytinyağlı dolmalarıda bizimkinden olmasada çok güzeldir, çok çeşit mezeler ve yunan rakısı ile beraber tüketilir eşsiz doğası ve denizleri sayesinde balıkçılıkta gelişmişlerdir yunanistan bir çok ülkeden daha lezzetli yemeklere sahiptir.

7 - Türk Mutfağı

Türk Mutfağı

Evet geldik belkide en güzel yerleden birini anlatmama gerek varmı bilmiyorum ama burnuma daha şimdiden güzel kokular gelmeye başladı bile bizde ne yokki , salatalar etler, dünyanın tam ortasında olan bu güzel ülkede bir çok kültürden etkilenmiştir asya ve avrupanın eşsiz lezzetleri türk mutfağında görebilirsiniz kebablar lahmacunlar ve eşsiz tatlılar daha bir çok şey söylemek gerekir fakat klavyenin bozulma ihtimalinde dolayı burada bırakmaya karar verdim şimdi gidip bir yemek yiyebilirsiniz.

6 - Meksika Mutfağı

Meksika Mutfağı

Lezzetin adreslerinden biri bol acılı ve baharatlı yemekler desek aslında olmaz çünkü meksika yemekleri hem acılı hem lezzetlidir tekrar tekrar yemek isteyeceksiniz. Meksika'da bir çok bölgeden etkilendi yeni kıtanın keşfinden sonra bir çok lezzeti ülkesine kazandırdı burdaki insanlar yaşamayı biliyor dostum harika cipsler yapan eşsiz bir yer. Tarihinde İspanya yemeklerinden etkilendiğini söylemek gerekir.

5 - Fransız Mutfağı

Fransız Mutfağı

Yemek eğitimleri ve okullarda okutulan bir yemek kültürü fransız mutfağı doktrinini resmen dünyaya tanıtmıştır, dünyanın başarılı bir çok aşçısı italyanlar ile beraber fransızlardır, Fransızlar yenilikçidirler yeni yemek türlerinin bir çoğu bu ülkede ortaya çıktı. En ünlü yemekleri Macarons'tur.

4 - İngiliz Mutfağı

İngiliz Mutfağı

İngiliz Kültüründe yemeklerin yeri çok önemli fırında harmanlanmış balık yemekleri ile ortalığı ayağa kaldırabirler, et ve sebzelerle sofralarından hiç ayrılmaz , En ünlü yemekleri kızarmış biftek diyebiliriz, Çay bağımlısı bir ülkede İngiltere'dir. her gün belli bir saatte lezzetli çaylarından yudumlarlar, kek ve kurabiye çeşitleride ingiliz mutfağının raflarında yerini alıyor.

3 - Alman Mutfağı

Alman Mutfağı

Çok hafif değil ama geleneksel alman halkı'nın kendine özgü oldukça zengin yemek zevkleri var, Izgara , Sosis çeşitliliği ve neredeyse hiç görmedğiniz ekmek çeşitleri mevcut ekmekleri gerçejten çok lezzetli ve çikolatalar ve tatlılar bunlara eşlik eder, Oldukça sık et tüketirler ağır bir damak zevki olsada alkol türü olarakta oldukça zengin bir ülkedir.

2 - İspanya Mutfağı

İspanya Mutfağı

Tam bir diyet ülkesi eşsiz toprakları ve insanlarının neşesi ile İspanya tam bir kültür başkanti, Restoranları dünyanın en kaliteli restoranlarıdır eşsiz balık yemekleri börek çeşitleri salatalar, ve daha bir çok baharatlı yemek mevcuttur. Dünyanın en büyük balık pazarlarından biri Barcelona'da bulunuyor İspanya yemek severler için mükemmel bir ülke demek doğru olur.

1 - İtalyan Mutfağı

İtalyan Mutfağı

Dünyanın en lezzetli yemekleri burada yapılıyor bu insanlar eğlenmeyi ve yemek yemeyi çok seviyorlar, Pizza'lar ve lezzetli makarnalar italyan şeflerine bırakabilirsiniz onlar ne yapıcağını gerçekten çok iyi biliyor. bu işi bilen ender insanlar italyan şeflerdir dünyanın her yerinde çalışıyorlar ve bütün yemekleri hakkında bilgi sahibiler, Risottolar ve Lazanyalar daha neler saymalıyım biliyorum ama dünyada herkezin italyan yemekleri hayran olduğunu söylemek doğru olur.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder