İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Dünya Ülkelerinin Birbirinden Farklı Tuhaf Vergileri - bannygo.com

Dünya Ülkelerinin Birbirinden Farklı Tuhaf Vergileri

Abone Ol Google News Logo
Hamza Durmuş
651281 kişi okudu
5 1

Dünyadaki bütün ülkeler birbirinden farklı kültürlere sahip, ülkelerden toplanan vergilerde toplumun ayrıca bir kültür ürünü olduğunu söyleyebiliriz, başka ülkelerde olmayan vergiler diğer bir ülkede olabilir bizde bu sıra dışı vergileri inceledik.

Dünya üzerindeki bir çok ülkede bulunan ilginç vergi türlerini inceledik, çeşitli kültürler içerisinde bulunan dünya'da bize tuhaf gelen bir yasa başkasına normal gelebilir, bizde bu vergileri size aktarmaya karar verdik.

Abur Cubur Vergisi - Macaristan

Abur Cubur

Macaristan ülkesinde bisküvi, çikolata,kek ve enerji İçecekleri'ne benzer şekerli ve ayrıca tuzlu gıdalara ait vergi düzenlemesi 2011 yılında yasalaştı diyebiliriz. Macaristan halkını daha sağlıklı bir hayata sürüklemek için bu tarz bir düzenlemeyi yürürlülüğe sokmuş, şunu da söylemekte fayda olacaktır ki, Macar halkı bu düzenleme ile birlikte abur cubur kullanımını yüzde 40'a kadar azaltmış görünüyor.

Alçı Vergisi - Avusturya

Alçı Vergisi

Avusturya'da kolunuzu kırmak yasak, yok böyle bir şey şaka yapıyorum. Avusturya kayak turizminin merkezi diyebiliriz, buraya gelen turistlerde bir çok kez kırık veya yaralanmalarla karşılaşabiliyor ve adresi hastane oluyor, bu nedenden dolayı Avusturya hükümeti olaya el atmış ve bu vergiyi doğrudan almak yerine konakladığınız yerden kesiyor diyebiliriz.

Bronzlaşma Vergisi - ABD

Bronzlaşma Vergisi

2010 yılında yasalaşan bu vergi her bronzlaşma seansından yüzde 10'luk bir dilime tekabül ediyor, bronzlaşma vergisi verilen hizmetin hepsini kapsıyor ve ABD devletinin önlemek istediği gerekçe ise cilt kanseri olduğu söyleniyor.

Chopstick Vergisi - Çin

Chopstick vergisi

Çin yüksek nüfusu sebebe ile her yıl 50 milyon çift çubuk üretmek zorunda fakat bu 30 milyon ağacı kesmek anlamına geliyor, Ormanlık alanları muhafaza etmek ve korumak amacıyla Çin devleti 2007 yılında bir yasa yayınladı bu yasada ahşap çubuklara yüzde 5 gibi bir vergi oranı ekledi, böylece ahşap çubuk yerine plastik çubuk kullanımın arttırılması hedefleniyor.

Dövme Vergisi - ABD - Arkansas Eyaleti

Dövme Vergisi

Amerikalıların dövmeye olan ilgisini tartışmaya gerek yok diyebilirim, ABD'de 18'den 30'a kadar yaşı uzanan insanların yüzde 40'ında dövme olduğu tahmin ediliyor. Arkansas'da 2005' yılından bu güne kadar yapılan her dövmeden yüzde 7 oranında vergi ABD vatandaşlarından alınıyor, bunun asıl sebebi profesyonel olmayan dövme sanatçılarından bulaşabilecek çeşitli hastalıklar ve kanserleri önlemek olduğu düşünülebilir.

Eğlence Vergisi - Hindistan

Eğlence vergisi

Hindistan'da eğlenmek size biraz masraflı gelebilir, Hindistan'da karnavallar, gösteriler, sinema biletleri gibi aktiviteler için ekstra bir vergi ödemeniz gerekiyor. Hindistan'ın bölgelerine göre değişen bu vergi türleri yüzde 10 ila 30 arasında gidip geliyor.

Gölge Vergisi - İtalya

Gölge vergisi

İtalya'da uygulanan bu vergi Veneto bölgesinde uygulanıyor, Conegliano ismindeki kasabada eğer kamuya sunulan yerlere gölge düşerse o kasabadaki dükkanlar ve lokantalar her yıl 100 Euro para ödemek zorunda kalıyor. Gölge vergisi 1993 senesinde İtalya'nın Veneto bölgesinde yürürlüğe girdi.

Güneş Vergisi - Balear Adaları

Güneş vergisi

Balear adaları ispanyanın en gözde yerlerinden bir bölge yılda 10 milyondan fazla turist ağırlayan bu bölge, bu durum ispanya hükümetinin üzerinde bir yük olunacağını düşünüldüğü için 2016 senesinde güneş vergisi getirildi. Bu vergi dünya yıldızlarının da uğradığı İbiza,Minorka ve Mayorka gibi yerler içinde geçerli bir durum.

Kabuklu Fındık Vergisi - İngiltere

Kabuklu Fındık vergisi

Sadece tuzlu ve kabuklu yemişler için geçerli bir durum ama fındıkta dahil değil. Fındık kabukları İngiltere'de yüzde 20'lik bir KDV 'ye tekabül ediyor. Yer fıstığı için geçerli olmayan bu durum çevre kirliliğini azaltma yönünde iyi sonuçlar vermiş gibi gözüküyor.

Şişmanlık Vergisi - Japonya

Şişmanlık vergisi

Metabo Yasası Japonya'nın en bilinen yasalarından bir tanesi, her sene 40 ila 80 yaş arası tüm insanların beli ölçülüyor, bel ölçme işlemi sonunda belirli bir sınırı aşarlarsa eğer belli bir miktar para ödemek zorunda kalıyorlar. Şişmanlık vergisi belli başlı hastalıkları önlemek ve obezite'nin önüne geçmek için yapılıyor.

Yorumlar (2 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  Güneş vergisi çok doğru bence sonuçta artık bu tarz doğal enerji kaynaklarından elde edilen enerji depolanıp satılabiliyor bknz: solar paneller.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Profil Resmi
  ismoloji - 5 yıl önce

  Şişmanlık Vergisi - Japonya favorim resmen ahahah, aslında çok mantıklı bizde bir vergi türü olsaydı. "Boştan yere vergi alma" vergisi olurdu. var galiba bu arada bu vergi bizde.

  0 Yanıtla
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla