İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Rüyalar Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız Enteresan Bilgiler - bannygo.com

Rüyalar Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız Enteresan Bilgiler

Abone Ol Google News Logo
Hamza Durmuş
657260 kişi okudu
5 1

Yüzlerce bilim insanı ve araştırmacılar rüyalar hakkında bilgiler toplamaya çalışıyor ve gün geçtikçe bilimin gösterdiği yolda insanlık yeni fikirlere ve bilgilere yelken açıyor. Oniroloji (düşbilim) bilim dalı rüyalar hakkında yapılan bilimsel çalışmalar kapsamında yerini alıyor, rüyaların insan hayatını nasıl etkilediği hayalleri, fikirleri ve davranışlar üzerinde ne gibi etkileri olduğu hepimizin merak ettiği bir gerçek bizde bu içeriğimizde rüyalar hakkında bilinen sıra dışı bilgileri yazmaya karar verdik.

Rüya Görürken Beyin

Rüya Görürken Beyin

Yapılan araştırmalara göre, Rüya durumunda beyinde gerçekleşen fonksiyonların üst düzey olduğu anlaşılıyor. Rüyalar hakkında bilgi sahibi olmak için EEG teknolojisini kullanan bilim adamları, rüya gördüğümüz esnada beyinde gerçekleşen değişimleri 5 ayrı alana ayırıyor ve bütün olarak inceleme fırsatı yakalıyor. birim olarak ifade edilen evrelerde, "hızlı göz hareketi" (REM) adı verilen program birimlerden en sonuncu teste giriyor ve 1990'larda geliştirilen beynin görüntüleme yolları sayesinde bu birim evreleri hakkında çok sayıda veri kazanılıyor.

Örnek vermek gerekirse REM evresindeki insanlar uyandırıldıkları zaman rüya gördüğünü etrafına belirtiyorlar hatta kaldırılmaktan şikayet ediyorlar. Ayrıca REM evresi zamanında insan beyninin birden çok bölgesinin aktive olduğu, üstelik kimi zaman uyanık olunduğundan bile aktif bir şekilde kaydediliyor. Beynin bir bölgesi karmaşık olayları anlamlandırabiliyor ve REM uykusu denilen aktivitede beynin bölgedeki yoğun aktivitesi görülüyor. Ayrıca duygularla adlandırılan limbik sistemde de REM zamanında yoğun bir beyin hareketi gerçekleşmektedir.

Hayvanlar Ve Rüyalar

Hayvanlar Ve Rüyalar

Hayvanlarında insanoğlu gibi rüya gördüğünden tam anlamıyla emin olmamızın bir yolu bulunmuyor. fakat, hayvanlarında REM uykusuna geçtiği bilim adamları tarafından bilinmektedir. Memeli hayvanların tümünde REM uykusu görülüyor ve REM uykusunu 1966 yılında ilk defa ortaya çıkaran Frederic Snyder'a göre birden çok hayvan ırkı REM zamanına geçtikten bir süre sonra uyanmakta olduğunu saptıyor. Birden çok kuş türünde REM uykusu görülmekte olup, sürüngenler ve çeşitli soğukkanlı canlılarda bu evre görülmemiştir.

Esrarlı Ve Zararlı Rüyalar

Esrarlı Ve Zararlı Rüyalar

Enteresan ancak, sürekli esrar kullanan insanların neredeyse hiç rüya görmedikleri bilinmekte olan bir gerçek. Esrarı bırakan insanlar birden daha fazla rüya ve beyin hareketine maruz kalıyor. Canlı olan rüyalar genel olarak REM zamanı esnasında görüldüğü içindir ki, bu olay insanın kafasına doğal olarak şu soruyu getiriyor. THC - REM uykusunu etkiler mi? 

1975 senesinde düzenli bir şekilde esrar alan ve hiç ağzına esrar sürmemiş iki gruptan insan bir araya geliyor, esrar alanlarda REM zamanının hiç görülmediği görüldü ise bunun çok kısa olduğu belirtilmiştir. En başta dile getirdiğimiz gibi, esrar alan ve daha sonra bırakmaya karar veren insanlarda REM evresi tekrar görülmeye başlanmış ve beyin hareketleri normal düzeye ulaşmış.

Hikaye Rüyaları

Hikaye Rüyaları

Hikaye veya Masal rüyaları genel olarak ayrıntılı ve canlı bir şekilde görülüyor, insanın hayatını yönlendirecek kadar etkili olan rüyalardır. Bu tarz rüyalar bazen o kadar etkileyicidir ki, insan ırkının uykusunda uyandıktan hemen sonra yeni bir görüş açısı kazandırabilirler. Bazı esnalarda, Hikaye ve Masalsı rüya görmüş insanlar daha önce kimsenin keşfetmediği yeni bir şey bulduklarını düşünebilir bu hayal gücü ile eş orantılıdır, yeni bir bakış açısını senelerce zihinlerinde taşıyabilirler.

Rüyalarda Cinsiyet Ayrımı

Rüyalarda Cinsiyet Ayrımı

Erkek ve kadın cinsiyetlerindeki insanların rüyaları sırasında farklılık olduğunu araştırmak için çok fazla çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan duruma göre kadınların rüya gördükleri esnada her iki cinsiyetten insanı eşit gördüğü fakat erkekleri genellikle erkek cinsiyetinde olan insanları gördüğü belirtilmektedir, bunun ne sebebi erkeklerin genelde sosyal hayattan eşleri dışında erkeklerle görüştüğü fakat kadınların her ili cinsiyetten insanlarla çok rahat iletişim kurması olduğu sanılıyor. Genel olarak kadınların rüyalarının uzun süreli ve duygusal bir içerik olduğunu fakat erkeklerin rüyalarında genel olarak şiddet, araba kullanmak ve yollar göründüğü gözlemlenmiştir.

İnsan ırkının gördüğü rüyaların sadece %8' lik bir kısmı cinsel içerikli rüyalar olduğu anlaşılmıştır. Bu yönden her iki cinsiyetten insanlarda bu tarz rüyaları görmektedirler. Erkek ırkının gördüğü cinsel rüyalarda olay halka açık bir ortamda gerçekleşirken partneri tanınmamaktadır fakat kadın ırkının gördüğü cinsel rüyalarda olaylar ev ortamında gerçekleşirken partneri tanınan bir yakını olabilir.

Karabasan (Uyku Felci)

Karabasan (Uyku Felci)

Halk arasında karabasan olarak bilinen bu felç durumu, dünya üzerinde milyonlarca insanda görülüyor ve bu durumdan etkileniyorlar. Direkt olarak uykunun REM zamanında meydana gelen atoni (kas yitimi), yani farklı bir diyişle bu evrede gerçekleşmekte olan felç benzeri durum olarak isimlendirilebilir. Karabasan, insan bilincinin REM evresinde iken aniden uyanması ve uyanık halde olduğu zamanda bu evrenin devam etmesi durumuna denilebilir.

Bu esnada görülen bu tarz bir olayda kişi hala Rüya görmeye devam ettiği anlamına gelir ve genel olarak rüyada yaşadığı ortam bulunduğu ve uyuduğu oda olmaktadır. Bu durumda insan bilinci ne açık nede kapalıdır. Kişi olan bitenin farkında olsa bile aynı zamanda hala rüyada olduğunu da bilir. Bu tarz durumlar halüsinasyonlara ve tehlikeli durumlara yol açabilmektedir.

Kabus

Kâbus

Ernest Hartmann, Kabuslar hakkında araştırma yürüten bir tıp hekimidir. Hartmann'a göre en çok görülmekte olan Kabus tarzı rüyalar takip edilme veya kovalanma rüyaları olmuştur. Yetişkin insanlar rüyalarında yetişkinler tarafından kovalanırken  çocuklarda ise fantastik canavarlar ve yaratıklar olmuştur. Kabuslar tarzı rüyalar genelde çocuklarda daha sık görülmektedir. Bu aynı zamanda dünyadaki insanların %10 luk bir kısmının Kabus gördüğünü ortaya koymuştur.

Öncü Rüyalar

Öncü Rüyalar

Bazı rüyalar geleceğe dair bilgi verir dersem bazılarınız inanır fakat bazılarını inanmaz bu durum tam olarak böyle olmasa da bazı rüyalar insanların gündelik yaşamını değiştirecek etkileye sahip olduğunu söylemek gerekir bu tarz rüyalara 'Öncü Rüyalar' denilebilir.

Mesela Mary Shelley, Frankenstein isimli ünlü romanını rüyasında gördüğü bir canavardan esinlenerek ortaya çıkarmaya başlamıştır. Öte yandan DNA'nın yapısını 1953 yılında ortaya çıkaran Francis Crick ve James Watson, yaptığı bir açıklamada rüyasında spiral şekilde merdivenler gördüğünü ve bu rüyadan ilham aldığını dile getirmiştir.

Kronik Horlamalar Ve Rüyalar

Kronik Horlamalar Ve Rüyalar

Horlama dünya üzerinde görülen en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Horlamanın sebebi kişinin REM uykusuna yakalanması olarak adlandırılır, bunun nedeni REM evresinde nefes alış ve nabızda görülen değişiklikler olmuştur. Horlayan biri gördüğü rüyaları kısa bir sürede unutabilir.

REM Evresi Ve Zihin Gelişimi

REM Evresi Ve Zihin Gelişimi

REM uykusuna geçişte gerçekleşen değişikliklerden biride omuriliğimizdeki sinir hücreleri işlevini durdurarak geçici felç durumu ortaya çıkarmaktadır. Beynimizin bilgi depolama, öğrenme ve dahası düşünme yetilerimizin bulunduğu serebral korteksteki nöronlar aktive olur. Bu durum bebeklik döneminde beyin sağlığı ve gelişimi için önemli bir değişim olduğu düşünülmektedir. REM evresinde çocuklar yetişkinlere göre daha uzun süre kalır.

Uyku zamanı görülen REM evresi bilim adamlarına göre beyindeki protein miktarının artması anlamına gelir. Uykunun bu zamanı bilim adamlarına göre aynı zamanda zihinsel becerilerin geliştiği bir zaman olarak belirlenmiştir.

Lucid Rüyalar

Lucid Rüyalar

Lucid rüyalar ilk olarak çeşitli araştırmacılar sonucunda 'Kontrol edilebilir Rüya' anlamına gelmektedir. Bir diğer diyişle rüyada girmek istediğiniz ve bulunduğunuz bir ortamı kendiniz belirleyebilir üstelik rüyada yaptığınız eylemleri tamamen olmasa da bir nebzesini  beyninizin izin verdiği müddetçe kendiniz yönetebilirsiniz. Bu tarz olaylara göre bazı filmler sinema dünyasında yerini almıştır. İnception (Başlangıç) filmi bu duruma örnek gösterilebilir.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder