İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Araştırmacılar, Yaşlanmayı Durduracak Yeni Bir Şey Buldular - bannygo.com

Araştırmacılar, Yaşlanmayı Durduracak Yeni Bir Şey Buldular

Abone Ol Google News Logo
Özge Betik
667118 kişi okudu
5 5

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi üzerinde yapılan araştırmalar, bilim adamlarının genç farelerin kanını kullanarak yaşlı farelerin daha uzun yaşamalarını sağladığını ortaya koyuyor.

Süreç tabii ki düşündüğünüz gibi, genç kanı içeren mitolojik hikayeler gibi gelişmedi, bilirsiniz yaşlı adam kendine kurban edilen bakirelerin kanını içer ve gençleşir ya da Harry Potter’da ki gibi Scorpion kanı içip ölümsüz olan varlıklar vardır. Ama bu araştırma bu şekilde değil.

Fare

Bunun yerine genç farelerde, yaşlılara oranla çok daha yüksek seviyelerde bulunan spesifik bir proteinden faydalanıldı. Bu da antik bazı öykülerin gerçek olmasını zorlaştırıyor olabilir. Sonuçta adresi sır gibi saklanan bir gençlik çeşmesi bulunmadı. Ama yayınlanan bir çalışma genç kanda bulunan bir proteinin yaşlanmayı yavaşlatmanın anahtarı olabileceğini, en azından laboratuvar farelerinde işe yaradığının bir göstergesi ve geleceğe de bilimsel bir ışık tutuyor.

Gençlik çeşmesi

Genç fare kanında yüksek seviyelerde bulunan protein eNAMPT adlı bir enzimdir. Ve hücrelerin enerji üretme yeteneklerinde önemli bir rol oynar. Genç fare kanının bu enzime bolca sahip olmasına rağmen, araştırmalar insanlarda olduğu gibi farelerde de yaşlanma ile bu proteinin azaldığını gösteriyor. Kilo alma ve bilişsel sorunlar gibi diğer konularda bu enzimin azalması üzerine daha çok görülmeye başlıyor.

Araştırmalar, daha önceki çalışmalarda olduğu gibi bütün genç farelerin kanlarındaki transfüzyonlarını kullanmak yerine, yaşlı farelerin kanında bulunan eNAMPT seviyelerini arttırmaya odaklanmıştır. Bunu yaparken, araştırmacılar daha iyi insülin üretimi, daha iyi görme, daha fazla enerji ve daha iyi bilişsel performans dahil olmak üzere yaşlı farelerde bir dizi iyileştirmeler fark ettiler.  Ek olarak, yüksek eNAMPT seviyelerine sahip fareler, diğerlerine oranla daha uzun süre yaşadı.

Yaşlı Fare

Çalışmanın kıdemli yazarı Shin-ichiro imai, MD, Phd durumu şöyle özetledi.

Sağlıklı yaşlanma için tamamen yeni bir yol bulduk. Enampt’ı genç farelerin kanından alıp yaşlı farelere verebileceğimizi ve yaşlı farelerin sağlıkta belirgin bir iyileşme gösterdiğini (artan fiziksel aktivite ve daha iyi uyku da dahil) görmemizin dikkat çekici olduğunu görüyoruz.

Sizce bu süreç farklı enzimler üzerinde de çalışılıp yaşlanmayı sağlayan enzimlerin yavaşlatılması ile farklı bir boyuta gidebilir mi örneğin artık 200 sene yaşayabilir miyiz? ya da ölümsüz olabilir miyiz? bunlar bilinmez ama araştırmalardan öğrendiğimiz ve bildiğimiz bir şey var hiçbir araştırma insanları korkutacak ya da şaşırtacak bir şeyi doğrudan açıklamaz. Şu anda 200 yıl yaşamanın formülü bulunmuş ta olabilir ama bunu tabi ki bize doğrudan açıklamayacaklar. Tıpkı internetin bulunmasında olduğu gibi. Amerikan Askeri Üstlerinde daha hızlı ve iyi iletişim için kullanılan internet bu teknolojinin artık çok daha üstüne geçilmesi üzerine insanlar ile paylaşılmış ve insanoğlu internet ile tanışmıştır.

Yorumlar (2 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder
Tüm Yorumlar
 • Profil Resmi
  mia.khalifa - 5 yıl önce

  Halk arasında Hızır ve ilyas adında iki kişinin Âb-ı Hayat yani ölümsüzlük suyunu bulduğuna ve içtiğine inanılır. Ölümsüzlük çeşmesi var mı yok mu bilmiyorum ama yaşlılığı kesinlikle durdurmak için deli gibi çalışıyorlar. Bkz: Hitler Öldü mü? Bkz: Eski Bilim adamlarının araştırmaları

  0 Yanıtla
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla
 • Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi - 5 yıl önce

  Bunu yıllar önce insanların neden yaşlılıktan öldüğünü düşündüğümde anladım. Tabi bir bilim insanı değilim yüksek seviyelerde biyoloji dersi de almadım. Fakat boş zamanlarımda canım sıkıldığında google üzerinde biraz araştırma yaptım. Hücrelerin oluşması bir hücrenin kendini ikiye bölerek çoğalmasından oluşuyor. ve yeterince kez kopyalandığında hücre ölümü ile sonuçlanıyor. Yaşlandıkça bu hücre bölünmeleri daha kısa ve daha az yapılır. Böylece hücreler ölmelerine rağmen yeterince artmaz. Bu da kas kütlesini, cildin nem tutmasını hatta saç dökülmesi gibi sorunlar başlatır. hatta böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği gibi daha büyük sorunlarda görülebilir. Bazı proteinlerin insanlara tanıtılması iyi çünkü belki de proteinler ile yaşlanma yaşı arttırılabilir ve vücut çok daha uzun süre dayanabilir.

  0
  Ziyaretçi Resmi
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Cevapla