İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Samsung'a Yanıltıcı Su Direnci Pazarlamacılığı Nedeniyle Dava Açıldı - bannygo.com

Samsung'a Yanıltıcı Su Direnci Pazarlamacılığı Nedeniyle Dava Açıldı

Abone Ol Google News Logo
Ella Switiz
661710 kişi okudu
5 5

Çoğu akıllı telefon kullanıcısı muhtemelen telefonlarının bir dereceye kadar su geçirmez olduğunu varsaymaktadır. Ne de olsa çoğu akıllı telefonda ortak bir özellik haline geldi. Ancak, tüm su geçirmezlik dereceleri eşit yaratılmamıştır. Bununla birlikte telefonunuz ile suya girmeden önce bir kez daha düşünün.

Samsung su geçirmezlik seviyesi

Düzenli tüketiciler için bile bu tür şeyleri hatırlamak yeterince zor, ancak Avustralya'nın tüketici gözlemcisine göre Samsung bu konuda hiç yardımcı olmuyor. Aslında müşterileri için baş ağrısına sebep olabilen bu tür bir pazarlama stratejisinde daha fazla bilgi verebilirdi.

Neredeyse tüm Samsung ürünlerinin yüksek IP veya Giriş Koruma numaralarına sahip olduğunu belirtelim.

En yeni modelleri, sağlam olmayan akıllı telefonlara karşın verilen en yüksek IP68 derecesine sahip. Ancak, lavaboda kazara kısa bir dalış veya yağmur sıçramasından kurtulabilmesine rağmen, hiçbir telefon tüm sıvılar için tamamen su geçirmez değildir.

IP68 derecesi nedir?

Elektrikli veya mekanik cihazların toza, suya ve dış darbelere karşı ne kadar dayanıklı olduklarını belirlemek için kullanılan IP koruma dereceleri adında bir sınıflandırmadır.

0 ila 8 arasında bir sıvı dayanıklılık seviyesi ve yine 0 ila 6 arasında katı maddelere karşı olan dayanıklılık değerleri üzerinden hesaplanmaktadır.

Özetle;

Sıvılara karşı olan dayanıklılık değeri 0 olan bir cihazın alacağı sınıflandırma IP00 iken hem sıvı hem de katı maddelere son seviyede dayanabilen bir cihaz IP68 olarak sınıflandırılır. Konumuza devam edelim.

IP68 derecesinde bile, bir ürün yalnızca suya dayanıklıdır yani su geçirmez değildir. Suda çok uzun ve çok derin dayanamaz. En önemlisi, IP değerleri sadece tatlı su için geçerlidir ve tuzlu su ile, yüzme havuzlarında bulunan kimyasalları kapsamaz.

Samsung su geçirmezlik seviyesi

Bununla birlikte, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Samsung'un suya dayanıklı akıllı telefonları için pazarlama ve reklamının bu ayrımı yapmadığına dikkat çekiyor. Telefonlarını su altında yüzme havuzlarında ve plajlarda kullanan insanları gösteriyor, IP puanlarının tam olarak kapsamadığı şeyleri de bir pazarlama malzemesi olarak kullanıyor.

Bunu farkeden Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Samsung’a dava açtı.

ACCC, Samsung'un yanıltıcı reklamlara geri adım atmadığını, hatta bu reklamları yapmasına karşın su hasarı olan telefonları garanti kapsamında tamir etmeyi de reddettiğini iddia ediyor.

Şirketin web sayfalarında, telefonların bu tür suların yakınında kullanılmasının önerilmediğini belirten dipnotlara işaret ettiği bildiriliyor. Reklamların küçük yazı tiplerindeki uyarılardan nasıl daha görünür olduğu göz önüne alındığında, insanlar bu uyarılardan haberdar olmadığı için mağduriyet yaşıyorlar.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder