İsteğiniz Yapılıyor.
Giriş Yap
Hakkımızda Künye Gizlilik Şartları Yardım İletişim

Amerika Kıtasının Keşfi: On Üç Koloni Tarihi - bannygo.com

Amerika Kıtasının Keşfi: On Üç Koloni Tarihi

Abone Ol Google News Logo
Hamza Durmuş
657115 kişi okudu
5 1

Tarihin kapalı kapılar ardında yazıldığını söyleyenlere pek aldırış etmem, sahada ne olup bitiyorsa her şey ona göre dizayn edilir hep buna inandım bu yazımda sevgili okurlarımız için Amerika'nın keşfi ve On Üç Koloni hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Denizlerde Güçlü olmak deyimi aslında çok doğru bir öğreti çünkü gerçekten denizlerde güçlü olan devletler Amerika kıtasında bir şeyler başarmıştır, denizlerde güçlü olmak demek uzak yerleri kontrol etmek anlamına geliyor.

On üç Koloni

Koloni kelimesi literatür'e sömürge olarak kullanılan bir toprağın sömürgeci devlet tarafından yönetilmesi anlamına gelmektedir, Aynı zamanda Kültür ve Dini öğelerinde kullanılması ile Sömürge edilen toplulukta asimile edilmektedir. Kıtaya ilk defa Kristof Colomb 1492 yılında ayak bastı ancak Kristof Colomb buranın Hindistan olduğunu sanıyordu daha sonra Amerigo Vespucci tarafından yeni bir kıta keşfedildiği ortaya çıktı, Keşiften sonra büyük devletlerden İngilizler, Portekizliler , İspanyollar ve Fransızlar kıtaya çıkarak yerlilerin topraklarını kendi hakimiyetlerine alarak burada bir otorite kurmayı başardılar.

Buradaki Uluslar daha sonra kendi ülkelerinde yaşayan, geçimde zorlanan ve zengin aileleri buraya taşıyarak bölgedeki varlığını sürdürdüler. 18. yüzyılın başlarına doğru buradaki ulusların sayısı 13'e ulaştı ve 13 koloni'nin kurulması sağlandı bu şuan ki ABD'nin temellerini oluşturuyor. Amerika'nın yerli halkı kolonileşme süreci içerisinde kendisini kölelik sistemine bırakılmış olarak buldu, Çoğunlukla İngiltere'nin başlatmış olduğu vergi ödeme sistemi yerli halkı Protestanlık mezhebini seçmesini ve bu mezhebin yayılmasına yol açmıştı,

Amerika kıtasında Kanada'dan Meksika körfezine kadar kalan bölgeyi Fransa ve kuzey Amerika'nın okyanus kısmına kalan bölgeyi 13 koloni (Britanya Güçleri) kontrol ediyordu, Güney Amerika'nın büyük bir bölümünü ise İspanya Brezilya'nın ise Portekiz tarafından himaye ediliyordu.

On üç Koloni

Siyaset Düzeni

Kolonileri birleştirmeye çalışan ilk önder Benjamin Franklin'dir Albany Kongresi'ni toplamaya çalışan Benjamin Franklin burada başarılı olamamıştı, Amerika kıtasına gelen İngiliz göçmenler demokratik bir düzenin üzerinde durmuyordu, zengin olan beyaz erkekler seçme ve seçilme hakkı elde ediyordu bu durum Avrupa'ya göre daha rahat hareket etmelerine olanak tanıyordu.

Koloni'de Hukuk Düzeni

Kurulan Koloni Mahkemeleri İngiliz hukuk kurallarına göre dizayn ediliyordu. Alt meclis ve üst meclis bölümleri tarafından ikiye ayrılan düzende üst meclis üyelerini İngiliz kralının seçtiği önemli isimler, alt meclisin ise zengin iş adamları tarafından kendilerine göre önemli isimler seçiliyordu.

Koloni'de Ekonomi Düzeni

Merkantilizm sistemiyle yönetilen ticaret anlayışı sadece kendi toprakları zenginleşmesi için yürütülüyordu ve başka devletlerle ticaret yapmak yasak ilan edilmişti.

Fransa İngiltere Savaşları

Yedi Yıl Savaşları , Fransa İlgiltere ,On üç Koloni

Fransa daha önce bir çok bölgeyi İngiliz devletine kaptırmıştır bunlardan ikisi Kanada ve Hindistan'dır. 1775 li yıllarda Fransa Amerika'ya gizli yardımlarda bulundu,  1778 yılında ise açık bir şekilde savaşa dahil oldu.

Daha önce meydana gelen Yedi yıl savaşları dünyada gerçekleşen ilk küresel muharebe olarak tarihe geçmiştir. Bu savaşta ilk İngiltere ve Fransa arasında sömürge muharebeleri başlamıştı. Fransa gönderdiği yardımların İngilizleri alt edeceğini düşünmüyordu,yetersiz kaldığını biliyordu bu nedenle Kuzey Amerika'da İngiltere'ye karşı açık bir savaşa girildi.Bu savaşta mağlubiyet alan Fransa Paris antlaşması ile Büyük Britanya'nın gücünü pekiştirdi ve ağır bedeller ödedi bu durum Fransız devrimine daha sonra ön ayak olacaktır.

Savaşın verdiği bedeller sadece Fransa'ya değil Britanya'ya da aynı şekilde yansıdı,arttırılan vergi ödemeleri Amerikan bağımsızlık savaşının başlamasına neden oldu.Bu savaşla beraber on üç koloni dönemide bitmiştir.

Aynı şekilde olduğu gibi Hindistan'ı hakimiyeti altına alan Britanya burada zamanla hakimiyet kurmayı başarmıştır. Ülke kaynakları ve toprak zenginliği açısından kaynaklara bakıldığı zaman Hindistan'ın Amerika kıtasından daha zengin bir coğrafya olduğunu söylemek gerekiyor.

Barışa Giden Yol

George Washington

İngilizlerin Boston yakınlarında bir silah deposuna saldırması 1776 yılında büyük bir savaşın başlangıcına neden olmuştu.Virginia ve Philadelphia sömürgelerinin'de İngiltere'ye karşı savaş ilan ederek Avrupa'daki,başta Fransa olmak üzere Hollanda ve İspanya'nın İngiltere savaş açması ile sonuçlanan muharebe ayrıca George Washington'un York Town daki başarılarının üzerine Britanya barış bayrağını çekmek zorunda kalmıştır.Sonunda 1783 tarihinde Paris Antlaşması imzalandı.

Antlaşma Maddeleri

  • İngiltere, Amerikan kolonilerinin bağımsızlığını tanıyacaktır.
  • Florida ve Minorka Adaları, İspanya hükümetine bırakılacaktır.
  • Kanada sınırında Misisipi Nehrine kadar olan bölge Amerika’ya bırakılacaktır.
  • Antilerden bazı adalar ve Senegal İngiltere hakimiyetine bırakılacaktır.

Ve bu antlaşma maddelerine ilişkin yıllarca süren savaşın sonunda Amerika Birleşik Devletler kurulmuş oldu.

Yorumlar (0 )
Ziyaretçi Resmi
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Yorumu Gönder